Dva policisté nasazení při nepokojích v Kapitolu spáchali sebevraždu

Počet policistů, kteří zasahovali při lednových výtržnostech v Kapitolu a v následujících měsících spáchali sebevraždu, se zvýšil na čtyři. Washingtonská policie v pondělí informovala o úmrtí dvou strážců pořádku, kteří si na život sáhli v červenci.

Akce Trumpových příznivců ve Washingtonu
Zdroj: ČTK Autor: Andrew Harnik

Třiačtyřicetiletý Gunter Hashida byl nalezen mrtvý u sebe doma minulý čtvrtek. Pro washingtonskou policii pracoval od května 2003. Už 10. července bylo nalezeno tělo šestadvacetiletého policisty Kyla DeFreytaga, zemřel rovněž v důsledku sebevraždy. V řadách policie sloužil od listopadu 2016.

Stovky stoupenců někdejšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa, rozvášněné jeho tvrzeními o zmanipulovaných volbách, vtrhly 6. ledna do sídla Kongresu. Zákonodárci po obnovení pořádku nad ránem 7. ledna potvrdili volební vítězství demokrata Joea Bidena, když někteří republikáni ve světle násilností upustili od snahy tento formální krok blokovat.

Přímo v den nepokojů zemřeli čtyři lidé, následující den zemřel jeden ze strážníků působících v Kapitolu, který zkolaboval ve své kanceláři s mrtvicí. Více než stovka policistů utrpěla zranění. V souvislosti s těmito nebývalými událostmi bylo zatčeno přes pět set lidí, další jsou na seznamu hledaných osob.

Několik policistů zasahujících v lednu v Kapitolu minulý týden před zvláštním výborem Sněmovny reprezentantů vypovědělo, že byli biti, dav jim vyhrožoval a pokřikoval na ně rasistické nadávky. Báli se o prý o život a nyní se potýkají s psychickými problémy.