Trump se zapojí do další žaloby mířící k Nejvyššímu soudu

Americký prezident Donald Trump, který stále odmítá uznat svou prohru v letošních volbách, požádal o zapojení do volební žaloby podané státem Texas, která napadá výsledky v několika klíčových státech u Nejvyššího soudu USA. Do případu se na straně Texasu přidalo také 17 států, v nichž republikán ve volbách zvítězil. Nižší soudy dosud smetly ze stolu desítky Trumpových stížností na regulérnost voleb a podle právních expertů má nynější pokus přinejlepším podobně malou naději na úspěch.

Ministr spravedlnosti státu Texas Ken Paxton podal stížnost na průběh hlasování ve státech Georgia, Michigan, Pensylvánie a Wisconsin, kde letos zvítězil Biden, ačkoli tam před čtyřmi lety dominoval Trump. Paxton využil zvláštního ustanovení, které umožňuje předkládat spory mezi jednotlivými státy přímo Nejvyššímu soudu, kam musí za normálních okolností kauzy dospět přes soudy nižší instance.

Trump se přitom již před volbami netajil tím, že by chtěl vést spor o výsledek voleb před Nejvyšším soudem, kde mají díky jeho nedávné nominaci značnou převahu konzervativně naladění soudci.

Předkládané argumenty už odmítly jiné soudy

Agentura AP však poznamenává, že žaloba státu Texas opakuje řadu nepravdivých, vyvrácených a nepodložených obvinění o údajných podvodech s korespondenčními hlasy, které již odmítla řada jiných soudů. Cílem stížnosti je úplně zahodit výsledky ve čtyřech napadených státech, čímž by Trump získal převahu ve sboru volitelů, který o příštím prezidentovi v pondělí oficiálně rozhodne.

Vedení 17 dalších států, které v kauze zastupují republikánští činitelé, se pak k žalobě připojilo a žádají Nejvyšší soud, aby se kauzou alespoň začal zabývat.

„Kauza, na kterou všichni čekali“

Nejvyšší soud však již v úterý odmítl bez podrobnějšího komentáře jinou žalobu, jejímž cílem bylo zpochybnit výsledky voleb v Pensylvánii. Trump se ve středu od této kauzy distancoval s tím, že se v ní neangažoval. Jen krátce nato však napsal, že se hodlá vložit do žaloby státu Texas, což je podle něj kauza, „na kterou všichni čekali“.

„Je mi líto Texasanů, že se jejich daněmi plýtvá na takovou skutečně trapnou žalobu,“ řekl ministr spravedlnosti státu Wisconsin Josh Kaul, který snahu Texasu ostře kritizoval, stejně jako vedení dalších tří napadených států.

Podle deníku The New York Times již všechny státy uzavřely výsledky svých voleb, podle nichž získal demokrat Joe Biden 306 hlasů volitelů oproti Trumpovým 232.