Australští vojáci zabili desítky neozbrojených Afghánců, potvrdilo vyšetřování

Šéf australských obranných sil Angus Campbell připustil, že existují věrohodné důkazy o tom, že příslušníci speciálních jednotek v Afghánistánu zabili 39 vězňů a civilistů. V některých případech prý velitelé přiměli vojáky, aby usmrtili bezbranné zajatce, a připsali si tak svou první smrtící ránu. Devatenáct současných a bývalých australských vojáků by kvůli tomu mohlo čelit trestnímu stíhání.

Video Události: Výsledky vyšetřování australských vojáků
video

Události: Výsledky vyšetřování australských vojáků

Zdroj: ČT24

Australská armáda před čtyřmi lety zahájila vyšetřování postupu svých vojáků v Afghánistánu z let 2005 až 2016 poté, co se v médiích objevila obvinění ze zabíjení neozbrojených afghánských mužů a dětí. 

Zpráva z vyšetřování ukázala, že 25 příslušníků speciálních jednotek se ve 23 různých případech přímo či nepřímo podílelo na zabití vězňů, zemědělců nebo jiných civilistů. S dalšími dvěma lidmi krutě zacházeli. Generalita elitní útvar už rozpustila.

Většinu Afghánců australští vojáci připravili o život v zajetí, kdy byli tito lidé chráněni na základě mezinárodního práva. Nešlo o situace, které by se daly označit za bojové. Zabíjení začalo v roce 2009 a nejvíce incidentů pochází z let 2012 a 2013.

Například v roce 2012 zachytila kamera na přilbě vojenského psovoda zabití neozbrojeného civilisty Data Mohameda. Druhá rota australských speciálních sil pátrala o pár týdnů později po talibanských výrobcích bomb. Během operace odvedl jeden z důstojníků lehce postřeleného vesničana Hadžího Sardára za chýše.

Generál Angus Campbell
Zdroj: Reuters/AAP Image
Autor: Mick Tsikas

Když se voják vrátil, svým kolegům údajně tvrdil, že postřelený muž při ošetřování nepřežil. Podle Šarzád Akbarové z Afghánské komise pro lidská práva nicméně zemřel na následky mučení. „Jménem australských obranných sil se upřímně a bezvýhradně omlouvám Afgháncům za jakékoliv přečiny spáchané australskými vojáky,“ uvedl Campbell.

Vedení armády o zločinech nevědělo

Během vyšetřování australští inspektoři prověřili přes 20 tisíc dokumentů a 25 tisíc snímků a vyslechli 423 svědků. Na 57 incidentů se zaměřili podrobně.

Až do nynějška bylo z vyšetřování známo jen málo podrobností a pro elitní vojáky, kteří podle závěrů neoprávněně zabíjeli, z něj přímo nevyplývá hrozba postihu. Případy se nicméně bude zabývat zatím nejmenovaný speciální vyšetřovatel, který určí, zda jsou důkazy dostatečné pro zahájení trestního stíhání. Podle zprávy byly zločiny tajeny „na úrovni velitelů hlídek“ a nejvyšší vedení australské armády o nich nevědělo.

Už minulý týden australský premiér Scott Morisson varoval, že zpráva přinese Australanům „nepříjemné informace“. Krátce před zveřejněním závěrů vyšetřování telefonoval afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu, aby vyjádřil hluboký zármutek nad jejich obsahem.

Australská vyšetřovací zpráva
Zdroj: Reuters/AAP Image
Autor: Lukas Coch

První smrtící rána

Ačkoliv značné části zprávy, včetně jmen údajných pachatelů, jsou začerněné, vyplývá z ní, že příslušníci speciálních jednotek měli nařízeno zabíjet neozbrojené Afghánce. „Existují důvěryhodné informace, že vojáci měli od svých velitelů nařízeno zastřelit vězně, aby si mohli připsat svoji první smrtící ránu,“ uvádí se ve zprávě.

Když vojáci někoho zabili, vše uspořádali tak, aby to vypadalo, že na místě došlo k boji. Nastražili tam cizí zbraně nebo předměty, jako jsou granáty a vysílačky, aby své jednání ospravedlnili.

Austrálie je blízkým spojencem USA a v Afghánistánu její vojáci působí od roku 2002. V zemi se vystřídalo 39 tisíc příslušníků australské armády a více než čtyři desítky jich byly zabity.