Čína udělá vše pro to, aby zabránila Tchaj-wanu v nezávislosti, uvedl třetí nejvyšší čínský funkcionář

Peking hodlá udělat vše pro to, aby zabránil Tchaj-wanu získat nezávislost na pevninské Číně. V nejzazším případě by se nezdráhal ani použít sílu, oznámil v pátek člen ústřední vojenské komise Li Čan-šu, který je třetím nejvyšším činitelem vládnoucí Komunistické strany Číny.

Člen čínské ústřední vojenské komise Li Čan-šu
Zdroj: Reuters Autor: POOL New

„Pokud přijdeme o možnost mírumilovného znovusjednocení, lidové ozbrojené složky… podniknou veškeré nezbytné kroky k důraznému potlačení všech separatistických plánů či akcí,“ sdělil Li.

Pronesl to na setkání při příležitosti patnáctiletého výročí přijetí zákona, který Čínu opravňuje k vojenskému zásahu proti Tchaj-wanu v případě, že by ostrov podnikl kroky k formálnímu vyhlášení nezávislosti. Tchajwanská vláda v reakci na prohlášení uvedla, že odmítá diktátorský režim a před násilím se neskloní.

Výhrůžky Pekingu jsou podle tchajwanského úřadu pro kontinentální Čínu porušením mezinárodního práva. Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Střet výroků navazuje na prohlášení čínského premiéra 

Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Páteční diplomatická přestřelka navazuje na čtvrteční prohlášení čínského premiéra Li Kche-čchianga.

Ten uvedl, že Čína je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a nesouhlasí s vměšováním jiných zemí do záležitostí týkajících se postavení ostrova. Čína Tchaj-wanu nabízí existenci v modelu jedna země, dva systémy, který má zaručovat demokratické zřízení a značnou autonomii.

Tímto způsobem Peking vládne od roku 1997 v bývalé britské kolonii Hongkongu, kritici ale tvrdí, že Peking svobody na hongkongském území postupně omezuje. Proti omezování svobod ze strany pevninské Číny demonstrovaly loni v hongkongských ulicích statisíce lidí.

Kritika ještě zesílila poté, co čínský parlament ve čtvrtek v reakci na protesty schválil přijetí zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu, který má umožnit „potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování“.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vyjádřila podporu Hongkongu návštěvou knihkupectví, které si na Tchaj-wanu otevřel hongkongský disident, jenž ve městě pod čínskou samosprávou prodával texty kritizující čínskou vládu a z Hongkongu musel odejít kvůli hrozbě postihu z Pekingu. „Svobodný Tchaj-wan podporuje svobodu v Hongkongu,“ napsala prezidentka na papírek, který nalepila na jednu z polic v obchodě.