Rusko žádá české úřady o ochranu pro svého diplomata. Je prý obětí štvanice

Ruské velvyslanectví v Praze se obrátilo na české ministerstvo zahraničních věcí kvůli ochraně svého diplomata. Ambasáda v prohlášení na facebooku uvedla, že její zaměstnanec kvůli lživému a nepodloženému obvinění z útoku na pražské politiky čelí výhrůžkám. Patrně jde o muže, o kterém česká média nedávno informovala, že je pracovníkem ruských tajných služeb, který do Prahy údajně přicestoval s jedem ricinem. Česká diplomacie ale zatím ruskou žádost oficiálně neobdržela.

Ruská ambasáda v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Miloš Ruml

„V souladu s článkem 29 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích z roku 1961 se velvyslanectví obrátilo na MZV ČR se žádostí o učinění všech vhodných opatření k zabránění každého útoku proti osobě, svobodě a důstojnosti svého zaměstnance,“ uvedlo v prohlášení velvyslanectví.

Požádalo českou stranu o poskytnutí policejní ochrany a učinění takových opatření, které zabrání případným útokům na diplomata.

Ruská ambasáda nadále mluví o „osobní štvanici“, kterou podle ambasády spustila česká média. Ta informovala o muži, který měl do Česka přiletět s diplomatickým pasem a jedem ricinem.

V podobný čas poskytla policie osobní ochranu pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), starostovi Prahy 6 Ondřeji Koláři (TOP 09) a starostovi pražských Řeporyjí Pavlu Novotnému (ODS).

Mluvčí Černínského paláce Zuzana Štíchová řekla, že ministerstvo dosud žádost oficiálně neobdrželo, proto se k ní zatím nebude vyjadřovat.

Bezpečnostní informační služba (BIS) podala podle serveru Lidovky.cz kvůli úniku utajovaných informací o pracovníkovi ruských tajných služeb trestní oznámení. Možným příjezdem pracovníka ruských tajných služeb s jedem se minulý týden zabýval i sněmovní bezpečnostní výbor. Shodl se na tom, že považuje reakci bezpečnostních složek za adekvátní. Zároveň vyjádřil podporu BIS proti působení cizích zpravodajských služeb.

Prezident Miloš Zeman už dříve označil výhrůžky ruských činitelů trestním stíháním pražských politiků za přemrštěnou reakci, která je ale reakcí na hloupost, kterou udělali „naši jinak bezvýznamní politici“.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí v Praze 6. Oba státy se už dohodly na konzultacích podle vzájemné smlouvy z roku 1993. Ruské protesty vyvolalo také zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.