Nejvyšší soud zbavil kardinála Pella obvinění ze sexuálního zneužívání

Australský nejvyšší soud v odvolacím řízení překvapivě zbavil obvinění kardinála George Pella, který si odpykával šestiletý trest vězení za sexuální zneužití chlapců. Pell nedlouho po vynesení rozsudku opustil nápravné zařízení.

Video Události
video

Události ČT: Kardinál Pell překvapivě osvobozen

Existuje „významná možnost, že byla odsouzena nevinná osoba, jelikož důkazy neprokazovaly vinu dostatečně věrohodným způsobem“, zdůvodnil soud svůj osvobozující verdikt. Rozhodnutí soudu bylo jednohlasné, pro zbavení obvinění kardinála hlasovalo všech jeho sedm soudců.

Osmasedmdesátiletý Australan Pell, který byl do loňského února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, byl nejvýše postaveným katolickým duchovním uvězněným za sexuální zneužívání. Z vyměřeného šestiletého trestu strávil za mřížemi více než rok.

Loni v březnu byl uznán vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak během procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

Utrpěl jsem nespravedlnost, uvedl Pell

Letos v březnu nejvyšší australský soud rozhodl, že se s ohledem na údajné nedostatky v argumentaci obžaloby začne zabývat Pellovým odvoláním. Pellovi obhájci tvrdí, že prvoinstanční soud nerozhodl správně, když shledal Pella „bez důvodných pochybností vinným“. Podle obhajoby není mimo jiné možné, že by tehdejší arcibiskup Pell zůstal s chlapci po nedělní mši v sakristii pět až šest minut sám a nikdo jiný tam za tu dobu nepřišel.

„Důsledně jsem trval na své nevině a utrpěl jsem vážnou nespravedlnost,“ uvedl Pell v prohlášení. „Nechovám zášť vůči člověku, který mě obvinil. Nechci, aby mé zproštění způsobilo ještě větší bolest a rozhořčení, které tolik lidí cítí,“ dodal. Okamžitě po propuštění z věznice odjel do jednoho z klášterů v Melbourne.

Peter Comensoli, arcibiskup z Melbourne, kde Pell coby církevní hodnostář působil, uvedl, že soudním verdiktem končí jedno „intenzivní a bolestivé období“ pro všechny oběti zneužívání, kněze i katolickou církev v Austrálii jako takovou.

„Chtěl bych se pomodlit za všechny, kteří trpí nespravedlivými rozsudky,“ uvedl papež František při svém ranním kázání, aniž by kardinála Pella přímo jmenoval. Vatikán se k rozhodnutí australského nejvyššího soudu oficiálně nevyjádřil.