Pelikáni zváni. Louisiana dokončuje ptačí ostrov, který před deseti lety zničila ropná katastrofa

Pelikán hnědý je symbolem Louisiany, čtyřicet let tam ale patřil mezi ohrožené druhy. A právě ve chvíli, kdy se mu začalo zase dařit, přišla havárie ropné plošiny Deepwater Horizon společnosti BP. Dnes, o deset let později, se mu Louisiana snaží problémy vynahradit. Dokončuje obnovu ostrova, kam se kolonie pelikánů každý rok vrací kvůli hnízdění.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Louisiana dokončuje obnovu ostrova pro pelikány

Queen Bess Island se každé léto mění na ostrov pelikánů. Šest a půl tisíce se jich mačká na zbytku pevniny. Bojují o poslední místa k hnízdění, stejně jako Louisiana bojuje o ně. „Za posledních deset let jsme přišli asi o polovinu našich kolonií pelikánů hnědých. Zbývá nám jich asi deset,“ uvedl biolog Todd Baker.

Před 65 lety měl ostrov osmnáct hektarů, dnes zbývají poslední dva. O něco víc, než mají dvě fotbalová hřiště. Může za to silná pobřežní eroze. Situace se navíc ještě zhoršila v dubnu 2010, kdy v Mexickém zálivu tehdy explodovala ropná plošina.

Do moře tehdy unikly miliony litrů ropy, a když se dostaly k ostrovu, pelikáni neměli šanci. Tisícovka jich zemřela. „Ropná skvrna také pokryla celý ostrov. Zničilo to značnou část vegetace, což jenom zvýšilo množství mokřadů, o které jsme přišli,“ říká Baker.

Kompenzace od majitele plošiny – společnosti BP – měly pomoct domov pelikánů zachránit. Louisiana za peníze přivezla bagry a tuny zeminy. Zpevnila břehy, a vytvořila dokonce umělou lagunu, jakousi školku pro mláďata.

„Během několika dní se ptáci vrátí a bude tu na ně čekat asi patnáct hektarů vhodných k hnízdění. Doufám, že poslouchají, protože tímto je formálně zvu,“ uvedl guvernér Louisiany John Bel Edwards.

K ideálnímu stavu má přesto ostrov stále daleko. Chybí dostatek vegetace, tedy i materiál pro stavbu hnízd. Ani na to ale ochránci nezapomněli a přivezli ho s sebou. 

Pelikáni z Louisiany v polovině minulého století úplně zmizeli kvůli pesticidům. Queen Bess Island byl místem, kde se jim znovu začalo dařit. A letošní sezona by mohla být obzvlášť úspěšná.