Za Barbarina se postavil odvolací soud. Kardinála zprostil obvinění z krytí sexuálního zneužívání chlapců

Francouzský odvolací soud zprostil kardinála Philippa Barbarina obvinění, že zatajoval sexuální zneužívání nezletilých jiným duchovním. Informovala o tom agentura AFP. Vinným shledal lyonského arbiskupa soud nižší instance loni v březnu a uložil mu podmínečný trest šesti měsíců vězení.

Philippe Barbarin
Zdroj: Reuters Autor: Emmanuel Foudrot

„Tato nespravedlnost byla dnes napravena… kardinál Barbarin je nevinný,“ reagoval obhájce Jean-Félix Luciani.

Devětašedesátiletý Barbarin čelil obvinění, že úřadům mezi červencem 2014 a červnem následujícího roku nenahlásil informace o zneužívání chlapců knězem Bernardem Preynatem v 70. až 90. letech minulého století.

Preynat už dříve uvedl, že ho Barbarin a další církevní činitelé roky kryli. Obvinění proti Preynatovi se na veřejnosti objevila až v roce 2015. Na počátku ledna začal s bývalým knězem soud. Obžaloba mu navrhla osmiletý trest vězení. Verdikt v tomto případu oznámí lyonský soud podle AFP 16. března.

Barbarin je dosud nejvýše postavený francouzský duchovní, který se zapletl do skandálu sexuálního zneužívání uvnitř francouzské katolické církve. Po svém odsouzení v první instanci nabídl papeži Františkovi svou rezignaci. Hlava katolické církve ji ale odmítla přijmout.