Omezuje v Paříži auta i „hotelové byty“. Teď má starostka Hidalgová šanci opět dobýt radnici

Za čtyři roky se jí podařilo snížit míru znečištění ovzduší v Paříži o patnáct procent a také vyhlásila válku automobilům. S řadou dalších problémů si starostka francouzské metropole Anne Hidalgová sice neporadila, přesto má právě ona nejlepší výchozí pozici pro blížící se volby. O tom, kdo usedne v čele pařížské radnice, se bude rozhodovat za dva měsíce. Hidalgová teď zahajuje kampaň za své znovuzvolení.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Pařížská starostka Hidalgová jde znovu do voleb

Hidalgová chce být považována za starostku, která klade důraz hlavně na ekologii. Během šestiletého období v čele pařížské radnice uzavřela pro automobily nábřeží podél Seiny a chce jejich provoz výrazně omezit i kolem Vítězného oblouku či na samotné Champs-Elysées.

„Pařížané se musí rozhodnout, v jakém městě chtějí žít za pět nebo šest let. Pro mě je prioritou ekologie a také snaha otevřít město co největšímu počtu lidí,“ vysvětluje svou motivaci současná starostka Paříže. 

Znamená to i regulaci nájemného a systému Airbnb. Hidalgová chce každoročně věnovat miliardu eur na čištění města, nové parky a rozšíření alternativních způsobů dopravy včetně koloběžek, které však mohou působit problémy. Radnice už jízdu na elektrických koloběžkách po chodnících zakázala a podobné kroky chystají i další francouzská města.

„Učinili jsme radikální změny, které nám umožnily pohybovat se ve městě na kole mnohem bezpečněji než dosud. Počet lidí, kteří používají kolo, se během roku zvýšil o padesát procent. Navíc se nám podařilo snížit míru znečištění ovzduší,“ vyjmenovává své úspěchy starostka.

Problémy: Dopravní zácpy, málo bytů, drogy

Její vizitka ale není jen pozitivní. Velké potíže panují v dopravě, neboť řidiči tráví hodiny v dopravních zácpách. Nedaří se řešit ani nedostatek bytů a velkým problémem zůstávají drogy. A to zejména na severu města, kde by za čtyři roky měla stát olympijská vesnice.

Drogoví dealeři se často pohybují dokonce v blízkosti škol. „Policie nám tvrdí, že často nemůže zasáhnout, protože nemá tolik lidí, ale už to trvá příliš dlouho. Rádi bychom, aby přijali opatření k tomu, aby se ten problém vyřešil,“ podotýká Fabienne, členka sdružení rodičů ze čtvrti La Chapelle.

Popularita starostky Hidalgové není příliš vysoká. Svůj mandát by ale mohla obhájit i proto, že nemá žádného silného protikandidáta. Pokud se po případném postupu do druhého kola spojí s ekology, má tak velkou šanci uspět v boji o pařížskou radnici i podruhé.