Rok od vraždy starosty Gdaňsku si provládní tisk nebere servítky. Útočí i na opozičního šéfa senátu

V polském Gdaňsku si připomněli rok od násilné smrti dlouholetého starosty Pawla Adamowicze. Během charitativního koncertu politika pobodal psychicky nemocný muž. Podle pozůstalých ho k činu vyprovokovala útočná kampaň konzervativních médií. Ty v poslední době útočí zejména na nového opozičního předsedu senátu Tomasze Grodzského.

Video Události
video

Události: Polsko rok od útoku na gdaňského primátora

Lidé v čele s rodinou zavražděného primátora prošli do hlavní katedrály v Gdaňsku, kde se pomodlili na ekumenické bohoslužbě. Město, které přes dvacet let řídil, Adamowiczovi odhalilo i pamětní tabuli na místě, kde loni stála scéna charitativního koncertu.

Právě tam primátora pobodal psychicky nemocný muž. Politik podlehl zraněním o den později v nemocnici. „Zlo vítězí ve chvíli, kdy se začínáme bát. Proto musíme být stateční. Proto byl Pawel vždy tak statečný,“ zdůraznila vdova, europoslankyně Magdalena Adamowiczová.

Adamowicz jako výrazný a úspěšný opoziční politik čelil útočné kampani. Pozůstalí obvinili vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS), že v zemi rozdmýchává atmosféru nenávisti. „Ta smrt ukázala, že přehnaná ostrost slova není vhodná, protože vždy se bohužel může něco takového stát,“ varoval konzervativní novinář týdeníku Gazeta Polska Adrian Stankowski.

Terčem útoků médií blízkých vládnoucímu táboru se po Adamowiczově smrti stala jeho nástupkyně. „Manipulace, zlý jazyk dál trvá. A to je škoda,“ míní současná primátorka Gdaňsku Aleksandra Dulkiewiczová.

V poslední době se část konzervativního tisku podobně zaměřila na nového opozičního předsedu senátu Tomasze Grodzského. Zmíněná média jej obviňují, že ještě jako lékař bral úplatky. Týdeník Gazeta Polska vyzývá čtenáře, aby mu posílali kontroverzní obálky. Podle redakce jde o satiru.

„Pokud uznává vážnost a autoritu vlastního státu, měl by rezignovat,“ míní Stankowski.

Grodzki obvinění odmítá. Již dříve zveřejnil výpověď muže, který tvrdí, že mu neznámý člověk nabízel peníze za sepsání prohlášení, v němž by šéfa Senátu obvinil z korupce.

K nahlášení možné korupce ve štětínské nemocnici, kde politik dříve působil, vyzvala i policie.