Část hořící Austrálie vyhlásila stav nouze, tisíce lidí se evakuují. Kouř doputoval až na Nový Zéland

Z jihovýchodu Austrálie úřady kvůli rozsáhlým požárům evakuují tisíce lidí, po krátkém ochlazení se totiž v sobotu očekávají vysoké teploty a silný vítr. Stát Nový Jižní Wales vyhlásil stav nouze, informovala média. Ohně v oblasti zuří již několik týdnů a podle čtvrtečního vyjádření úřadů jim jenom od pondělí podlehlo osm lidí a 18 dalších se pohřešuje. Vítr odnesl kouř až na dva tisíce kilometrů vzdálený Nový Zéland.

Video Zprávy ve 12
video

Austrálii dál sužují požáry

„Prioritou dneška je boj s ohněm a evakuace, je potřeba dostat lidi do bezpečí,“ citovala agentura Reuters australského premiéra Scotta Morrisona. „Části Viktorie i Nového Jižního Walesu oheň úplně zničil, (lidé) přišli o elektřinu i možnosti komunikace,“ dodal Morrison.

Chladnější počasí na přelomu roku pomohlo hasičům v boji s požáry, lidé si mohli doplnit zásoby potravin a vody. U supermarketů a na benzinových pumpách se vytvořily fronty, na znovuotevřených dálnicích vysoké počty přesouvajících se lidí způsobily dopravní zácpy.

V příštích dnech se zřejmě opět oteplí 

O víkendu se očekává, že teploty znovu přesáhnou 40 stupňů Celsia. „Je tu velká šance, že podmínky budou v sobotu stejně špatné nebo ještě horší (než v úterý),“ uvedl zástupce hasičů z Nového Jižního Walesu Rob Rogers.

V pondělí a úterý zemřeli kvůli požárům čtyři lidé, o silvestrovském večeru oheň uvěznil tisíce turistů i místních na plážích. Podle úřadů plameny ve státech Viktorie a Nový Jižní Wales tento týden zničily 381 domů a způsobily četné výpadky elektřiny, telefonického spojení a internetu.

Video Část Austrálie vyhlásila stav nouze, tisíce lidí se evakuují
video

Východní pobřeží Austrálie je v plamenech, do bezpečí prchají tisíce lidí

Zdroj: EBU

Rozsáhlá evakuace

Stav nouze podle premiérky Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianové začne platit od páteční osmé hodiny ráno místního času (ve čtvrtek v deset večer středoevropského času) a potrvá sedm dní. 

Opatření umožní úřadům například nařizovat evakuaci, uzavírat silnice či zavádět „jiná potřebná opatření, která udrží naše obyvatele i majetek v bezpečí,“ dodala Berejiklianová.

Video Specialista na družicovou meteorologii z ČHMÚ Martin Setvák k požárům v Austrálii
video

Specialista na družicovou meteorologii z ČHMÚ Martin Setvák k požárům v Austrálii

Zdroj: ČT24

Úřady v Novém Jižním Walesu už ve čtvrtek ráno turistům nařídily opustit zhruba 250 kilometrů velkou oblast podél oblíbeného jižního pobřeží, píše agentura AP. Podle oblastního ministra pro dopravu Andrewa Constance je to „největší hromadný přesun lidí z regionu, jaký (stát) kdy zažil“.

Constance také vyzval místní řidiče, aby v hustém kouři jezdili pomalu. V emocionálním rozhovoru pro ABC poznamenal, že řada jeho přátel přišla kvůli požárům o své domovy. 

Mezi nové oběti požárů v Novém Jižním Walesu patří například osmadvacetiletý dobrovolný hasič nebo otec se synem, kteří se před ohněm snažili ochránit svůj dům a farmářské vybavení.

Z pobřežního města Mallacoota ve státě Viktorie, které leží asi 400 kilometrů východně od Melbourne, evakuuje okolo 500 lidí loď australského námořnictva. Požár tam v úterý na plážích uvěznil přes 4000 lidí, úřadům se od té doby podařilo poskytnout jim jídlo, vodu, palivo i lékařskou pomoc.

„Myslíme si, že je tam zhruba tři tisíce turistů a tisíc místních. Ne všichni z nich budou chtít odejít a všichni najednou se do plavidla nevejdou,“ uvedl premiér státu Viktorie Daniel Andrews.

Kouř z hořícího pobřeží vítr odnesl až na dva tisíce kilometrů vzdálený Nový Zéland, kde do nažloutlé mlhy zahalil vrcholky hor. Prach z australských požárů na souostroví také obarvil jindy nedotčený sníh a ledovce do karamelové barvy. Podle meteorologů je v nejvíce zasažených oblastech viditelnost nízká, do deseti kilometrů.

Austrálie se v letních měsících potýká s požáry každoročně, jejich brzký nástup a rozsah z nich však podle úřadů nyní učinil ty nejhorší zaznamenané. Shořelo zhruba pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko, nejméně 17 lidí zemřelo a zničeno bylo přes 1300 domů.