Proces kvůli vraždě Kuciaka začne v lednu. Všem čtyřem obžalovaným hrozí doživotí

Specializovaný soud přijal obžaloby v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Žádný ze čtyř obviněných nechce výměnou za doznání uzavřít dohodu o trestu. Všem hrozí doživotní vězení. Obhajoba namítala porušení jejich práv, u soudu však neuspěla. Začátek hlavního líčení je stanoven na 13. ledna příštího roku. Zabití novináře si podle vyšetřovatelů objednal podnikatel Marián Kočner.

Video Události
video

Proces kvůli vraždě Kuciaka začne v lednu. Obžalovaným hrozí doživotí

Specializovaný trestní soud se v zemi zabývá kromě jiného nejzávažnějšími kriminálními případy. Na předběžné projednání obžaloby přišli rodiče zavražděného reportéra a jeho přítelkyně. „Je to jen začátek. Obžaloba byla potvrzena, začínají líčení. Bude to ještě dlouhé,“ konstatoval Kuciakův otec Jozef.

Soud zatím nepřijal některé navrhované důkazy. Právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic ale řekl, že prokuratura a obhajoba patrně budou moci zmíněné důkazy přednést jiným způsobem.

Samotné líčení za přítomností desítek zástupců médií a za přísných bezpečnostních opatření soud nesvolal do svého sídla, ale do blízké budovy justiční akademie, kde se nachází velká místnost pro soudní líčení.

Advokát jednoho z obviněných Marek Para před zahájením líčení oznámil, že obhajoba bude namítat porušení svých práv. Para řekl, že obhajoba neměla po skončení vyšetřování k dispozici celý spis. Namítal i údajná procesní pochybení při zřízení společného vyšetřovacího týmu s Europolem, dále chybějící dokumenty ve spisu a skutečnost, že podle něj některé analýzy a dokumenty nevypracovali členové vyšetřovacího týmu.

Právní zástupce jiného ze čtveřice obviněných naopak navrhl soudu nařídit v případu hlavní líčení. „Nebyly zjištěny takové závažné procesní chyby, které by odůvodňovaly jiný postup. Nedošlo k porušení práva na obhajobu,“ rozhodla předsedkyně senátu Ružena Sabová.

Para je právním zástupcem podnikatele Mariána Kočnera, který je obviněn z toho, že si objednal vraždu Kuciaka. Investigativní novinář psal ve svých článcích také o Kočnerových kontroverzních podnikatelských aktivitách.

Objednávku Kuciakovy vraždy jedna z obžalovaných a Kočnerova známá Alena Zsuzsová podle dostupných informací předala Zoltánu Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Tomáše Szabóa a bývalého vojáka Miroslava Marčeka.

Obžalobu prokurátor podal kromě Kočnera a Zsuzsové také na Szabóa a Marčeka; kromě zmíněné dvojnásobné vraždy se obžaloba týká i vraždy podnikatele Petera Molnára z roku 2016.

Kočner, Marček, Szabó i Zsuzsová u soudu prohlásili, že nemají zájem uzavřít v případu s prokurátorem dohodu o vině a trestu, která by jim výměnou za doznání umožnila uložit nižší trest než v řádném procesu. Všem hrozí doživotí. Proti uzavření dohody o vině a trestu se zmíněnou čtveřicí se vyslovil i prokurátor.

Naopak, Andruskó, který s policií při vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové spolupracoval, v případu už v říjnu dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel. Tato dohoda podléhá schválení soudem, který ji projedná na konci prosince.

Slovensko patřilo až do vraždy Kuciaka a jeho snoubenky z 21. února 2018 podle Reportérů bez hranic mezi „příkladné demokracie“. V žebříčku míry svobody tisku se od roku 2017 propadlo ze 17. na 35. příčku ze 180 sledovaných zemí.

Kuciakova vražda vyvolala na Slovensku mohutné protivládní demonstrace a politickou krizi, jež vyústila v odchod Roberta Fica z funkce premiéra. V čele kabinetu Fica vystřídal místopředseda jeho strany Smer-SD Peter Pellegrini.