Další dopady videa z Ibizy: Strache je vyšetřován kvůli zpronevěře

Rakouské státní zastupitelství, které vyšetřuje korupci a hospodářskou kriminalitu (WKStA), se v souvislosti s tajně pořízeným videem z vily na Ibize zabývá bývalým předsedou Rakouské strany svobodných (FPÖ) Heinzem-Christianem Strachem. Zveřejnění videa z roku 2017, na kterém Strache slibuje domnělé neteři ruského oligarchy veřejné zakázky výměnou za podporu ve volbách, vedlo před časem k pádu vlády.

Heinz-Christian Strache na skandálním videu
Zdroj: ČT24

Strache čelí podle mluvčího WKStA podezření ze zpronevěry. Ze stejného činu podezírá rakouská prokuratura také bývalého předsedu parlamentní frakce FPÖ Johanna Gudenuse, který se rovněž účastnil tajně natočené schůzky na Ibize. Podle agentury APA zahájilo státní zastupitelství vyšetřování již v květnu, tedy krátce po zveřejnění videa.

Video z vily na španělském ostrově zveřejnila v polovině května německá média. Na záznamu z doby před rakouskými parlamentními volbami v roce 2017 tehdejší šéf FPÖ a pozdější vicekancléř Strache hovoří s ženou, která se vydávala za neteř ruského oligarchy. Tématem rozhovoru bylo možné nezákonné financování FPÖ a přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc.

Strache na záznamu mimo jiné tvrdí, že FPÖ od podnikatelů dostala prostřednictvím jistého spolku mezi 500 tisíci a dvěma miliony eur (mezi 12,7 a 51,1 milionu korun). Odklonem sponzorských darů přes spolek by se FPÖ vyhnula povinnosti nahlásit přijaté peníze rakouskému účetnímu dvoru, který dohlíží na financování stran.

Stracheho kauza strhla celou vládu

Po zveřejnění videa Strache rezignoval na funkci předsedy strany i vicekancléře a následně se rozpadla celá koaliční vláda lidovců (ÖVP) a svobodných.

Kancléř Sebastian Kurz chtěl poté dovést Rakousko k předčasným volbám s jednobarevnou vládou doplněnou o odborníky. Parlament ale kancléři i celé rekonstruované vládě po několika dnech působení vyslovil nedůvěru. Prezident Alexander Van der Bellen pak jmenoval úřednickou vládu v čele s Brigitte Bierleinovou, která do té doby předsedala ústavnímu soudu. Předčasné volby budou 29. září.