Odpor vůči populistům loni rostl, sílila lidová hnutí, všímá si Human Rights Watch

Novinkou uplynulého roku není trvání autokratických režimů, ale narůstající opozice vůči nim, na níž se podílí občanská společnost a lidová hnutí. Uvádí to organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve své výroční zprávě, kterou zveřejnila v Berlíně.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Hlas občanské společnosti je podle HRW nejsilnější za poslední roky

Zpráva čítající 643 stránek se věnuje stavu lidských práv ve světě. „Titíž populisté, kteří šíří nenávist a netoleranci, přiživují také opozici (vůči sobě), která zaznamenává i vítězství,“ uvedl výkonný ředitel HRW Kenneth Roth.

Podle organizace to dokládají například aktivity občanské společnosti v Polsku a Maďarsku, kde demonstrovaly desítky tisíc lidí proti snahám vlády omezit nezávislost justice, respektive proti uzavření Středoevropské univerzity.

Česká republika je v dokumentu zmíněna pouze jednou větou, a to v kontextu vzmáhajících se aktivit občanské společnosti v Evropě. Autoři zprávy si všímají, že Češi jsou více ochotni protestovat proti korupci v nejvyšších politických patrech.

Výroční zpráva Human Rights Watch 3.04 MB

Zesiluje odpor vůči útokům na demokracii, uvádí zpráva

HRW kritizuje populistické politiky v EU, kteří navzdory klesajícímu počtu migrantů přicházejících do Evropy nadále živí atmosféru strachu s cílem získat levné politické body. Pozornost si v tomto ohledu vysloužili představitelé Itálie, Maďarska  a Rakouska.

Autoři dokumentují rostoucí lokální i mezinárodní odpor vůči útokům na demokracii v Evropě, krveprolití v Sýrii, etnickým čistkám v Myanmaru či ostřelování a blokádě Jemenu  ze strany Saúdské Arábie. Pokračují ale podle nich také dlouhodobé snahy zakázat chemické zbraně a velký ohlas zaznamenalo volání po důkladném vyšetření vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího.