Vídeň nepřijme globální pakt OSN o migraci. Odmítáme spojovat ochranu s ekonomickou migrací, tvrdí Kurz

Rakousko nepodepíše globální pakt OSN o migraci, který bude v prosinci oficiálně přijat v Marrákeši. Kancléř Sebastian Kurz a vicekancléř Heinz-Christian Strache to podle agentury APA uvedli před středečním zasedáním vlády, která následně odmítnutí paktu schválila. Text nezávazné dohody byl v září 2016 přijat 193 členy Organizace spojených národů. Od dokumentu, který má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, loni odstoupily Spojené státy.

Jako důvod rakouské neúčasti na paktu uvedli Kurz se Strachem zásadní obsahové výhrady. Podle nich ujednání nepomáhá řešit migrační otázky, ohrožuje rakouskou suverenitu ve věcech migrační politiky a stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Z těchto důvodů Vídeň do Marrákeše ani nepošle své zástupce.

Kurz předpokládá, že k migračnímu paktu se nepřipojí i další státy. Domnívá se také, že mnoho států se sice připojí, ale nakonec se nebude držet jeho cílů. 

„Řadu věcí v paktu vidíme kriticky, například směšování hledání ochrany s pracovní migrací,“ uvedl lidovecký (ÖVP) kancléř Kurz. Některé myšlenky by totiž podle něj mohly směřovat ke stírání rozdílů mezi legální a ilegální migrací a mezi pracovní migrací a právem na azyl.

Další návrhy by podle Kurze mohly omezit činnost bezpečnostních úřadů při vyhošťování migrantů. „Chceme dát jasně najevo, že Rakousko bude i v budoucnu samo rozhodovat o tom, kdo smí přijít a kdo ne,“ dodal.

„Rakousko musí být v otázce migrace suverénní a svrchované,“ prohlásil vicekancléř Strache. „Část obsahu jde zcela proti našemu postoji, i ve vládním programu. Migrace není a nemůže být lidským právem. Nemůže se stávat, že někdo dostane právo na migraci kvůli klimatu nebo chudobě,“ dodal Strache.

Po jednání vlády, která odstoupení od migračního paktu schválila, Strache ještě prohlásil, že Rakousko v této věci zaujalo „roli předjezdce“. I Strache předpokládá, že příkladu Vídně nyní budou následovat i další státy. Námitky podle něj vyjádřily Polsko, Itálie či Japonsko.

Rakouský deník Die Presse, který je vůči vládní koalici kritický, zdůrazňuje, že obavy politiků o ztrátu svrchovanosti jsou přehnané, neboť dokument není právně závazný. „Výslovně uvádí, že suverénní právo států určit vlastní migrační politiku ještě posiluje,“ dodává Die Presse.

Opozice hovoří o dně rakouské zahraniční politiky

Rozhodnutí vlády ostře odsoudili politici z opoziční Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ), Zelených a liberální strany NEOS. Podle APA hovoří o dně rakouské zahraniční politiky a zpochybňování mezinárodního pořádku.

Europoslanec za SPÖ Josef Weidenholzer Kurzovi a Strachemu vyčetl, že dále ohrožují pověst Rakouska jakožto zprostředkovatele. Podle Weidenholzera je to nezodpovědné a naprosto nehodné země, která předsedá EU.

Europoslanec za stranu Zelených Michel Reimon poznamenal, že opuštěním migračního paktu je Rakousko „nejen součástí reakčního východního bloku, ale i jeho vůdcem“. 

Evropská komise rakouského rozhodnutí lituje

Politování nad rozhodnutím Vídně vyjádřil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Je mi to velmi líto,“ řekl Juncker rakouské rozhlasové stanici Ö1. V souvislosti s tím pak zopakoval svůj požadavek, aby EU v zahraničněpolitických otázkách rozhodovala kvalifikovanou většinou.

Mluvčí komise v Bruselu zdůraznila, že migrace je globální výzvou, která vyžaduje globální odpovědnost. Rakousko přitom podle ní dosud k tématu migrace přistupovalo velmi konstruktivně.

Negativně se k paktu staví i Polsko s Maďarskem. Česká republika, která patří společně s Budapeští a Varšavou k hlasitým kritikům migrační politiky Evropské unie a k odpůrcům přijímání migrantů, své stanovisko k dohodě vyjádří až na prosincové konferenci. Podle prohlášení českého ministerstva zahraničí ale vláda nebude souhlasit s nelegální migrací.

Výhrady k dohodě mají i Austrálie a Švýcarsko. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 6 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 7 hhodinami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říkají Češi v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...