Co se píše v marrákešské deklaraci? SPD už uznává, že je nezávazná. Varuje před ní však dál

16 minut
Události, komentáře: Spor o marrákešskou deklaraci
Zdroj: ČT24

Ačkoli se poslanci SPD nechali přesvědčit, že tzv. marrákešská deklarace, týkající se potírání nelegální migrace, není pro Česko závazná, stále ji považují za škodlivou. Jejich zástupce ve sněmovním evropském výboru Lubomír Volný dává deklaraci do souvislosti s připravovanou aktualizací dublinského systému a globálním kompaktem o migraci a hovoří o snaze učinit ČR „součástí globálního programu na legalizaci nelegální imigrace“. Podle předsedy výboru Ondřeje Benešíka však deklarace jen nabízí možnosti, ze kterých si každý může vybrat, co je pro něj důležité.

Zatímco v úterý předseda SPD zpochybňoval, že by marrákešská deklarace Česko k ničemu nezavazovala, nyní to již hnutí připouští. „Tato deklarace nemůže legalizovat nelegální migraci, protože není žádným závazným dokumentem,“ připustil poslanec SPD Lubomír Volný v Událostech, komentářích. Zdůraznil nicméně, že hnutí i tak považuje deklaraci za nebezpečnou.

„Není to právně závazný dokument, na tom se všichni shodneme, ale tato deklarace užívá slovník, který mě znervózňuje a který se mi nelíbí. Je tady: rozvojové přínosy migrace, maximalizovat pozitivní dopad legální migrace na rozvoj. Okruh dvě: legální migrace,“ shrnul Lubomír Volný. „Je to jeden z mnoha dokumentů, který salámovou metodou přibližuje naši republiku k tomu, aby jednoho dne dříve nebo později jsme se stali součástí nějakého globálního programu na legalizaci nelegální imigrace, a to je věc, která nám vadí,“ dodal.

3 minuty
Tomio Okamura reaguje 22. 5. na otázku o nezávaznosti deklarace
Zdroj: ČT24

Předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) však takovou interpretaci odmítl. Právní nezávaznost dokumentu podle něj znamená, že si každý signatář může vybrat, jak s deklarací naloží. „Česká republika si může vybrat, zda ji bude uplatňovat, nebude uplatňovat nebo bude uplatňovat pouze zčásti,“ ujistil.

Podobně vnímá dokument také místopředseda výboru Přemysl Mališ z vládního hnutí ANO. Podle něj by měl vést k tomu, aby vznikaly pohraniční hotspoty již v afrických státech. „My jako Česká republika jim chceme pomoct u nich v regionu, aby se masová migrace zastavila na africkém kontinentu. Pokud budeme poskytovat pomoc,o které se v deklaraci hovoří, tak máme méně problémů u nás doma,“ míní.

Lubomír Volný se však domnívá, že by se situace mohla změnit v souvislosti s jinými dohodami. Zmínil se o revizi dublinského systému, která by měla především omezit pohyb lidí, kterým je udělena mezinárodní ochrana, po státech EU a zrychlit azylový proces, a také o globálním kompaktu o migraci, který připravuje OSN od roku 2016.

„My to vnímáme jako salámovou metodu, kterou budeme postupně i díky tomu, že můžeme být na úrovni Evropské unie přehlasováni kvalifikovanou většinou, dotlačeni k tomu, že budeme muset plnit něco, co jsme nepodepsali, co jsme neslíbili, ale s čím jsme nevyjádřili nesouhlas,“ řekl Volný.

Podle Ondřeje Benešíka by ale něco takového bylo možné pouze tehdy, kdyby se k tomu Česká republika dobrovolně propůjčila. „K té salámové metodě prostě nedojde, leda by k ní došlo v případě, že by se Česká republika rozhodla jinak, a já nevidím v českém politickém prostoru u žádné strany ochotu, abychom kompetence přenášeli. My je nepřenášíme,“ je přesvědčen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 3 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 4 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 8 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 9 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 11 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 12 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 12 hhodinami
Načítání...