Zasedání obce Fekišovce je hitem internetu. Kvůli panovačné starostce složili čtyři zastupitelé mandát

Zpívání slovenské hymny i kritika za nepotvrzenou účast. Tak vypadalo ustavující zasedání zastupitelstva slovenské obce Fekišovce pod vedením starostky Miroslavy Fedorové. Záznam z něj se stal na internetu hitem, na Facebooku má přes 1,5 milionu zhlédnutí. Čtyři z pěti zastupitelů obce rezignovali na své funkce. Oznámili to v prohlášení, které zveřejnil portál televize Markíza.

„Paní starostka s námi o vzniklé situaci nekomunikovala. Výrazně se zvýšilo napětí v obci. Pro uklidnění situace a s ohledem na další fungování obce jsme se rozhodli uvolnit své posty,“ přečetla společné prohlášení jedna ze zastupitelek, která rovněž složila mandát.

Podle sestřihu videozáznamu z ustavujícího zasedání zastupitelstva malé vesnice na východním Slovensku po loňských komunálních volbách Fedorová pětici zvolených zástupců peskovala jako školáky.

Průběh schůze prověří prokuratura

Zastupitelé například museli zpívat slovenskou hymnu. Po první sloce vyšlo najevo, že na druhou už si nevzpomínají, za což je starostka pokárala, i když text sama popletla. Kritice starostky čelili zastupitelé i při skládání slibu či za to, že dopředu nepotvrdili účast na zasedání.

Průběh zmiňované schůze zastupitelstva prověří prokuratura. Podle médií starostka například nedala hlasovat o programu zasedání, ztratila tedy právo ho dále vést. Nevládní organizace Transparency International Slovensko zase upozornila, že starosta není nadřazen ostatním členům zastupitelstva.