Pieta, ale i provokace. Po vraždě gdaňského starosty se ukázala rozpolcenost Polska

Vlajky v řadě polských měst vlají na půl žerdi a lidé ve veřejných budovách i na polských zastoupeních v zahraničí podepisují kondolenční knihy v souvislosti se smrtí starosty Gdaňska Pawla Adamowicze. Toho v neděli během charitativní akce pobodal 27letý muž. Oblíbený starosta severopolského přístavního města pak v pondělí zraněním podlehl.

Kondolenční kniha a portrét Pawla Adamowicze
Zdroj: ČTK/PAP Autor: Tomasz Gzell

V Gdaňsku lidé už od pondělí nosí květiny a svíčky k budově radnice, kterou třiapadesátiletý Pawel Adamowicz vedl nepřetržitě od roku 1998. Polská vláda národně konzervativní strany Právo a spravedlnost před zasedáním na počest Adamowicze, který patřil ke kritikům současného politického vedení, držela minutu ticha.

Policie v pondělí zadržela tři muže, kteří na internetu vyzývali k dalším vraždám. Ministr vnitra Joachim Brudziński nabádá lidi, aby si uvědomovali svoji odpovědnost za slova a aby používali rozum. V Olsztyně na severovýchodě země policisté zadrželi dalšího muže, který na internetovém portálu místních novin napsal, že dalším po Adamowiczovi bude olsztynský starosta.

Kněz: Adamowicze proslavilo lotrovství

Kontroverze vyvolal kněz, který v reakci na výzvu církevních hodnostářů, aby se věřící modlili za zavražděného politika, na Twitteru napsal, že je mu „Adamowicz lhostejný“. „Modlím se za svoji nemocnou matku. Adamowicze proslavilo jeho lotrovství,“ napsal také. Představitelé katolické církve uvedli, že to nebylo poprvé, kdy se tento kněz vyjadřoval na sociálních sítích nevhodně a že bude potrestán podle církevního práva.

V Gdaňsku panuje napětí. Některá média informovala, že policie zneškodnila muže, který do budovy soudu přišel vyzbrojený nožem a převlečený za akčního hrdinu Ramba. Policie tuto zprávu dementovala a uvedla, že ve skutečnosti šlo o muže, který si na chodbě soudu nožem loupal jablko a nijak nebezpečný nebyl.

Televize odvysílala jen protivládní agresivní výpady

Agentura AP připomíná, že někteří Poláci připisují odpovědnost za vraždu vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS), jejíž politici často používají ke kritice svých oponentů, mezi něž patřil i starosta Gdaňsku, tvrdá slova.

Státní Polská televize (TVP), kterou PiS po vítězných volbách v roce 2015 ovládlo, v pondělí v hlavních večerních zprávách v reportáži o „jazyku nenávisti“ selektivně odvysílala slovní výpady politiků Občanské platformy proti PiS, o slovní agresi ze strany PiS se ani nezmínila. Tím vytvořila dojem, že za současné rozdělení polské společnosti, o němž někteří mluví jako o „polsko-polské válce“, mohou pouze odpůrci PiS.

Adamowicze zabil trestaný schizofrenik

Adamowicze v neděli pobodal muž, kterého média identifikovala jako Stefana W. Muž, který se nedávno léčil z paranoidní schizofrenie, po činu neprchl a policie jej zadržela na místě.

Policie v pondělí Stefana W. dvě a půl hodiny vyslýchala. K vraždě se nepřiznal a hovořil především o svém pět a půl roku trvajícím pobytu ve vězení, k němuž byl odsouzen za bankovní loupeže. Svůj trest označil za křivdu, kterou dává za vinu tehdejším vládnoucím politikům.

Stefan W. byl za mřížemi od roku 2013 a vězení opustil v prosinci, když nedlouho předtím ukončil léčbu paranoidní schizofrenie. Bezprostředně po útoku na pódiu prohlásil, že jej ve vězení „mučila“ Občanská platforma, strana tehdejšího premiéra Donalda Tuska, jejímž členem byl v minulosti také Adamowicz.

Testy ukázaly, že Stefan W. při útoku nebyl pod vlivem alkoholu. Přebývá ve vazební cele pro mimořádně nebezpečné pachatele. Podle svého obhájce tvrdí, že žádnou psychickou nemocí netrpí. Prý je s ním obtížná komunikace.

Podle neoficiálních informací agentury PAP je Adamowiczův pohřeb plánován na sobotu. V silně katolickém Polsku tento politik propagoval toleranci vůči sexuálním či náboženským menšinám. Zasazoval se například o to, aby do Gdaňsku na léčení mohly přijet zraněné děti ze Sýrie, tyto plány ale zablokovala vláda Práva a spravedlnosti.