Palestinci vypálili na Izrael stovku střel, následoval protiútok a nálety na Pásmo Gazy

Při silné palbě z palestinského Pásma Gazy byl v Izraeli zasažen autobus a jeden Izraelec utrpěl těžké zranění. Při následných izraelských odvetných útocích přišli podle úřadů v Pásmu Gazy o život dva Palestinci a tři byli zraněni. Podle armády bylo z pásma vypáleno přes 100
střel a v Izraeli byla aktivována protiraketová obrana.

Izraelské nálety na palestinské cíle v Pásmu Gaza
Zdroj: ČTK/AA/ABACA

Palba následovala po nedělním násilí, při němž přišlo o život sedm Palestinců a jeden izraelský voják. Útok ve městě Chán Júnis vedly izraelské speciální jednotky. „Byly v civilu, nepohybovaly se ve vojenských vozidlech. Vojáci se nacházeli zhruba tři kilometry uvnitř Pásma Gazy,“ popsal situaci zpravodaj ČT v Izraeli David Borek.

„Poté, co se na operaci Izraelců přišlo, došlo k přestřelce. Na místě zůstalo sedm mrtvých Palestinců včetně regionálního lídra Hamasu v oblasti Chán Júnisu a jeden mrtvý izraelský podplukovník,“ dodal Borek. Izraelcům se následně podařilo i s tělem mrtvého vojáka dostat za podpory letectva z Pásma Gazy pryč. 

Video Události
video

Napětí v Pásmu Gaza se stupňuje

Klid zbraní je ohrožen

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kvůli násilnostem přerušil návštěvu Paříže, kde se účastnil oslav stého výročí konce první světové války. „Situace je napjatá, protože v těchto dnech bylo finalizováno příměří mezi Izraelem a Pásmem Gazy, které mělo nastolit cosi jako klid zbraní. A tato epizoda může mít velký dopad,“ upozornil Borek.

Palestinci v Gaze od konce března protestují u hranice s Izraelem proti izraelské blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Dosud izraelští vojáci při protestech zastřelili více než 200 Palestinců, včetně desítek mladistvých, a tisíce dalších postřelili. Zabit byl jeden izraelský voják.

Video Zprávy ve 12
video

Borek: Celá epizoda může mít velký dopad na chystaný klid zbraní

Pásmu Gazy vládne od roku 2007 radikální hnutí Hamas, které vedlo proti Izraeli tři bojové kampaně. Hamas tvrdí, že protesty budou pokračovat, dokud Izrael blokádu neukončí.