Ministr spravedlnosti USA Sessions podal rezignaci. Na výzvu Trumpa

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions na výzvu prezidenta Donalda Trumpa odstoupil z funkce. Do Bílého domu zaslal rezignační dopis, v němž píše, že rezignuje na žádost prezidenta. Trump mu za vykonanou práci poděkoval.  Demokraté se obávají, že krok může ohrozit vyšetřování kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Video Události
video

Události: Demokraté se obávají, že odchod Sessionse ovlivní vyšetřování ruského vlivu

Šéf Bílého domu Sessionse víc než rok opakovaně kritizoval, zejména za jeho pasivní roli ve vyšetřování údajného vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Sessions se kvůli možnému střetu zájmů zřekl dohledu nad prací zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňuje ruskou roli v amerických prezidentských volbách.

Sessions je totiž v kauze klíčovým svědkem. Loni při vyšetřování ruského vlivu na volby původně tvrdil, že se během volebního roku s žádným ruským činitelem nesetkal. Později připustil, že diskutoval s tehdejším ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Nesoulad v jeho výrocích vedl k tomu, že se nakonec rozhodl dalšího vyšetřování stranit.

Muellerovu práci tak řídí Sessionsův náměstek Rod Rosenstein. Po Sessionsově odchodu z funkce ale mohou vzniknout pochyby o tom, zda bude vyšetřování, které Trump označuje za hon na čarodějnice, ve stejné formě dál pokračovat. Sám Trump Rosensteina odvolat nemůže, ale může to udělat Sessionsův nástupce, kterého prezident chce v dohledné době jmenovat.

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer už varoval Trumpa, že ohrozí-li Muellerovo vyšetřování ruského vlivu na volby, vyvolá to ústavní krizi. Načasování Sessionsova odchodu je podle Schumera velmi podezřelé, Sessionsův nástupce se do ruské kauzy nesmí vměšovat.

„Donald Trump může mít pocit, že změnou ve vládě překryje propad republikánů ve sněmovně. Tam navíc neuspěli ani někteří umírnění republikáni, známí svou kritikou Trumpa, kteří představovali vnitrostranickou opozici. Mezi ně patřil i Jeff Sessions. Trump teď může mít pocit, že je správná doba si to s vnitřní opozicí vyřídit.“

David Miřejovský

zpravodajka ČT v USA

Mueller před volbami mlčel

Mueller během kampaně před úterními kongresovými volbami zachovával úzkostlivé mlčení, aby kampaň neovlivnil. Podle amerického tisku se ale jeho práce chýlí k závěru. Zda budou její výsledky alespoň částečně zveřejněny, se dosud neví. 

I kdyby se Trumpovi podařilo Muellerovo pátrání zastavit, kauza podle shodného názoru médií bude jinou formou stejně pokračovat. Ujmout se jí například mohou kongresové výbory, a to tím spíš, že od ledna budou dolní parlamentní komoru ovládat opoziční demokraté.

Video Zprávy ve 23
video

Igor Lukeš: Sessions byl zárukou toho, že vyšteřování ruského vměšování do voleb bude pokračovat

Trump Sessionsovi za jeho práci poděkoval. „Děkujeme generálnímu prokurátorovi Jeffu Sessionsovi za jeho vykonanou práci a přejeme mu vše nejlepší. Jeho plnohodnotného nástupce nominuji později,“ napsal Trump na Twitteru.

Nástupce Sessionse ve funkci ministra spravedlnosti a generálního prokurátora oznámí Trump později. Dočasně má funkci vykonávat personální šéf ministerstva Matthew Whitaker. Jmenování budoucího ministra musí potvrdit Senát, v němž i po úterních volbách mají většinu republikáni. 

Video Horizont ČT24: Trump má šanci na další vítězství
video

Horizont ČT24: Trump má šanci na další vítězství

Podle reportéra Aktuálně.cz Daniela Anýže se diskutuje o odvolání i dalšího člena Trumpovy administrativy. Židle se prý kýve pod ministryní vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenovou. 

Video 90’ ČT24 - Nízká nezaměstnanost, nouze o pracovníky
video

90’ ČT24: Rezignace ministra spravedlnosti USA

„Nemám ministra spravedlnosti,“ vzkázal Trump Sessionsovi v září

Vystudovaný právník a alabamský senátor Sessions v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti. Je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů. Server Politico ho před dvěma lety označil za ikonu republikánského konzervativního hnutí Tea Party.

S Trumpem sdílel Sessions například názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo migrantům v živelném vstupu do USA. Trump jej při ohlášení svého výběru označil za „právní mozek světové třídy“, který obdivují právní odborníci.

Přesto Trump Sessionse opakovaně kritizoval. Agentura Reuters upozornila, že útoky Trumpa na Sessionse byly velmi časté, dokonce nejčastější v moderních dějinách. Sessions byl přitom prvním senátorem, který podpořil Trumpa v prezidentských volbách.

Například letos v září Trump prohlásil, že ve své administrativě nemá ministra spravedlnosti. V srpnu zase Sessionsovi vytknul, že nemá nad ministerstvem kontrolu a že se ohýbá pod politickým tlakem, kterému nedokáže čelit.

Donald Trump a Jeff Sessions
Zdroj: Reuters
Autor: Kevin Lamarque

K zastavení Muellerova vyšetřování vyzval Trump Sessionse naposledy letos v září, a to na Twitteru. Bílý dům později vysvětloval, že prezidentova výzva nepředstavovala příkaz. Prezident v souvislosti se Sessionsovou rolí ve vyšetřování opakovaně vyjadřoval lítost nad tím, že si Sessionse vybral do svého kabinetu.

Letos v září rovněž Trump ministra Sessionse pověřil tím, aby našel autora dopisu, který otiskl list The New York Times a ve kterém autor popsal neuspokojivou situaci v Bílém domě.