Předseda ruské Státní dumy Volodin uvítal Vondráčkovu návštěvu a ocenil vztahy se Zemanem

Dolní komora ruského parlamentu, Státní duma, oživuje kontakty s parlamenty evropských zemí. Prohlásil to předseda dumy Vjačeslav Volodin v souvislosti s návštěvou předsedy české Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Volodin později podle agentury TASS Vondráčkovi řekl, že by vztahy mezi oběma parlamenty měly dosáhnout úrovně, na jaké jsou vztahy mezi prezidenty obou států. Volodin je stejně jako předsedkyně ruské horní parlamentní komory Valentina Matvijenková, s kterou se Vondráček sešel v pondělí, na sankčním seznamu EU i USA. 

Vjačeslav Volodin
Zdroj: Reuters Autor: Sergej Karpuchin

Vondráček při schůzce s Volodinem vyřídil pozdravy od prezidenta Miloše Zemana, uvedl TASS. Volodin partnera požádal, aby prezidentovi tlumočil pozdravy od ruských poslanců:

„On (Zeman) hodně dělá pro rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi, v Rusku si jej váží. Na úrovni hlav našich států vznikly velmi dobré pracovní vztahy, které jsou základem rozvoje vztahů mezi našimi zeměmi. Považujeme za důležité, aby takové vzájemné vztahy vznikaly i na úrovni našich parlamentů, abychom mohli zákonodárně zajišťovat rozhodnutí, která přijímají naši prezidenti,“ řekl podle TASS.

Volodin chce oživit vztahy s Českem 

Předseda dumy také vyjádřil politování nad tím, že se v současnosti efektivněji rozvíjejí vztahy s parlamenty států, které „nemají takovou hloubku, ani historii“ jako vztahy s Českem, a vybídl napravit tuto situaci. Růst vzájemného obchodu, loni o 35 procent a za letošní první pololetí o 18 procent, podle Volodina vypovídá o oživení, ale ještě nelze hovořit o dosažení maxima.

„Považujeme za důležité udělat vše, abychom se opírali i o naši duchovní blízkost, kulturu, dějiny, udělat vše, aby mezi parlamenty vznikly dobré pracovní vztahy, založené na principech důvěry, vzájemného respektu, bez dvojího metru a vměšování do věcí suverénních států. To jsou zásady politiky Ruska při budování vztahů s dalšími státy,“ tvrdil Volodin.

Uvedl také, že delegace ruských poslanců v čele s prvním místopředsedou dumy Alexandrem Žukovem je právě v Německu na pozvání Spolkového sněmu. „Děláme vše pro rozvoj vztahů mezi našimi zeměmi (…) Vzájemné vztahy na úrovni národních parlamentů se dynamicky rozvíjejí,“ prohlásil Volodin a dodal, že do konce roku dumu navštíví také delegace ze Srbska a Rakouska.

Vondráček označil rozvoj vztahů mezi českým a ruským parlamentem za důležitý, neboť podle něj „parlamentní diplomacie poskytuje příležitost vznášet a diskutovat vážné problémy, které nejsou na programu jednání mezi prezidenty, výkonnými orgány a ministerstvy“. Neexistují podle něj důvody, „proč bychom neměli zlepšit naše vztahy se vzájemnou úctou, nezlepšili jejich kvalitu na dobré pracovní úrovni,“ dodal Vondráček. 

Rozvoj vztahů ruských zákonodárců s protějšky v Evropě omezily sankce Evropské unie a Spojených států, vyhlášené po ruské anexi Krymu a rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny. Moskva odpověděla odvetnými kroky, například svého času odmítla dát víza norským poslancům.

Volodin je na sankčním seznamu EU i USA

Vondráček už v pondělí na přednášce před studenty v Moskvě hovořil o tom, že vztahy mezi Českou republikou a Ruskem jsou kvůli řadě mezinárodních problémů na nižší úrovni, než by měly být.

Setkal se také s předsedkyní horní komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou. Po schůzce podle ruských médií řekl, že o názoru většiny Čechů na Rusko nelze usuzovat z informací českých médií. Jak Matvijenková, tak Volodin se po ruské anexi Krymu v roce 2014 ocitli na sankčním seznamu EU i USA.