Zeman se v Postupimi sešel s braniborským premiérem. Mluvil také s podnikateli, kteří investují v Česku

Český prezident Miloš Zeman dopoledne zahájil druhý den návštěvy Německa schůzkou s braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem v Postupimi. V braniborské metropoli měl také možnost prohlédnout si na zámku Cecilienhof místnost, ve které byla po
skončení druhé světové války podepsána Postupimská dohoda. Odpoledne pak jednal se zástupci německých firem, které investují v České republice.

Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Tématy rozhovoru s šéfem braniborské vlády Woidtkem byla údajně především ekonomická spolupráce, investice Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v Braniborsku a aktuální politická situace v Německu.

Na zámku Cecilienhof, který Zeman navštívil, byla v srpnu roku 1945 podepsána Postupimská dohoda, na konferenci tam nejvyšší představitelé vítězných mocností – Josif Stalin, Harry Truman a Winston Churchill – jednali o poválečném uspořádání a vybudování Evropy. Účastníci konference souhlasili i s vysídlením Němců mimo jiné z Československa za předpokladu, že bude probíhat spořádaně a lidsky. 

Zeman pak navštívil i další postupimský zámek Sanssouci a odpoledne se v Berlíně sešel se zástupci německých firem Siemens, Volkswagen, BMW, BASF nebo Commerzbank. 

Zeman bude jednat se Steinmeierem i Merkelovou

Vrchol třídenní cesty čeká Zemana v pátek, kdy se setká se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a s kancléřkou Angelou Merkelovou. Podle české strany se očekávají témata migrace, energetiky, bilaterální ekonomické spolupráce, politické situace v obou zemích a Evropské unii nebo vztahy s Ruskem.

V závěru třídenní cesty stihne Zeman podle předběžného harmonogramu navštívit také české velvyslanectví a o půl šesté večer jej bude očekávat bývalý kancléř Gerhard Schröder. Ten je v současnosti předsedou dozorčí rady ruské ropné společnosti Rosněfť a vede také výbor akcionářů konsorcia Nord Stream AG, spravujícího stejnojmenný plynovod na dně Baltského moře.

Nord Stream spojil přímo Rusko s Německem, a umožnil tak dodávky ruského plynu bez do té doby nezbytného tranzitu přes Ukrajinu. Schröder podepsal s Vladimirem Putinem dohodu o jeho stavbě těsně před koncem svého funkčního období.

Schrödera a bývalého eurokomisaře pro rozšíření Güntera Verheugena, s kterým se sešel už ve středu, označil Zeman za své největší politické přátele v Německu.