Ne 64, ale skoro tři tisíce lidí zemřelo kvůli hurikánu Maria, tvrdí guvernér Portorika

Oficiální odhad počtu lidí, kteří zahynuli na Portoriku v důsledku loňského ničivého hurikánu Maria, se vyšplhal z původního odhadu 64 mrtvých na 2975. V úterý to s odvoláním na nově vypracovanou studii oznámil guvernér Portorika Ricardo Rossello. Hurikán Maria se přes karibský ostrov náležející ke Spojeným státům přehnal loni 20. září. Šlo o nejsilnější hurikán, který zasáhl Portoriko, za téměř 90 let.

Video Události
video

Portoriko výrazně zhoršilo odhad počtu obětí loňského hurikánu Maria

Nejnovější odhad týkající se počtu obětí hurikánu vyplývá ze zprávy, kterou si nechal Rossello vypracovat od expertů z Univerzity George Washingtona. Studie se opírá o srovnání počtu úmrtí na Portoriku od září 2017 do února letošního roku s úmrtností v tomto období za normálních podmínek.

 „Dávám příkaz zvýšit oficiální bilanci obětí na 2975,“ uvedl Rossello na tiskové konferenci. „Ačkoliv stále jde o odhad, opírá se o vědu,“ doplnil. 

Mnoho lidí po hurikánu zemřelo v důsledku nedostatku lékařské péče a špinavé vody. V důsledku opakovaných výpadků proudu se zvýšil počet úmrtí lidí s cukrovkou a sepsí, píše server BBC s odvoláním na studii.

Ze 3,3 milionu amerických občanů žijících na Portoriku od neštěstí ostrov podle studie opustilo asi osm procent z nich. Portoriko se stále snaží opravit svou infrastrukturu a elektrické vedení, které živel značně poničil a požádalo Kongres USA o pomoc ve výši 139 miliard dolarů. 

Trump dlouho otálel s pomocí zdevastovanému Portoriku

Téměř polovina lidí zůstávala na Portoriku bez elektřiny, pitné vody a pomoci více než týden. Donald Trump otálel s pozastavením zákona, jež omezuje přístup zahraničních lodí do amerických přístavů, aby na ostrov rychleji proudila ropa a další suroviny.

Za svůj přístup sklidil Trump kritiku. Místní obyvatelé i opoziční demokraté prezidentovi vyčítali, že jeho přístup je u Portorika výrazně váhavější než u Floridy či Texasu zasažených předchozími bouřemi.