Austrálie má nového premiéra. Morrison v minulosti začal posílat uprchlíky do center mimo zemi

Ministr státní pokladny Scott Morrison se stal novým australským premiérem místo Malcolma Turnbulla, který ztratil podporu klíčových ministrů vládnoucí Liberální strany. Morrison v pátek vyhrál tři dny trvající zápolení o post vůdce liberálů, který Turnbull opustil.

Scott Morrison
Zdroj: Reuters Autor: Marcos Brindicci

Dosavadní australský premiér a šéf liberálů čelil delší dobu vnitrostranické opozici kvůli klesající popularitě strany a kvůli energetické a daňové politice. O podporu Turnbull definitivně přišel ve čtvrtek, kdy ho opustila trojice ministrů označovaná médii za jeho dosavadní klíčové stoupence.

Odchodem z parlamentu by Turnbull uškodil své straně

O novém vůdci strany a předsedovi vlády musela rozhodnout páteční schůze stranického vedení. „Bylo pro mě ctí vést tento úžasný národ. Miluji Austrálii. Miluji Australany,“ řekl v pátek Turnbull. „V brzké době… opustím parlament,“ sdělil novinářům.

To by mohlo mít pro liberály nepříjemné následky, jelikož vláda drží v zákonodárném sboru většinu rozdílem jediného mandátu a při doplňovacích volbách by o ni mohla přijít. Liberálové jsou hlavní stranou vládnoucí konzervativní koalice a příští rok v květnu je čekají parlamentní volby. Podle průzkumů strana v popularitě zaostává za opozičními labouristy.

Soupeři padesátiletého Morrisona, který je považován za Turnbullova stoupence, byli bývalý ministr vnitra Peter Dutton a ministryně zahraničí Julie Bishopová. V prvním kole hlasování dostala nejmenší důvěru Bishopová, v závěrečném duelu pak Morrison porazil Duttona poměrem hlasů 45:40.

Podle agentury AP je Morrison konzervativnější politik než Turnbull, respektuje ale umírněné křídlo Liberální strany, takže má předpoklady ukončit vnitrostranickou válku. Od roku 2015 působil jako ministr státní pokladny. Ekonomy je oceňován, že díky jeho politice klesl deficit státních financí, oživil se pracovní trh a ekonomika se drží již rekordně dlouho mimo recesi.

Řadu kritik, především mezi ochránci lidských práv, naopak vyvolávala jeho přistěhovalecká politika v době, kdy stál v čele ministerstva pro migraci. Právě Morrison totiž zahájil kampaň, jejímž cílem je razantně bránit uprchlíkům dostat se na australské území.

Austrálie prochází od roku 2007 obdobím politické nestability, během něhož žádný premiér nevydržel ve funkci po celé tříleté období. Všichni se stali oběťmi vnitrostranických pučů, zatím naposledy Turnbullův předchůdce Tony Abbott v roce 2015.