Česká diplomacie vyjednala v Sýrii propuštění dvou humanitárních pracovníků, jeden z nich je Němec

Česko vyjednalo v Sýrii propuštění dvou uvězněných humanitárních pracovníků. Jeden z nich má německé občanství, občanství druhé osoby nebylo na přání zastupitelského úřadu oznámeno. Dvojici doprovodil z Damašku do Prahy ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Jednání o propuštění obou humanitárních pracovníků podle něj trvala několik týdnů.

Video Jan Hamáček po návratu z Sýrie
video

Tisková konference Jana Hamáčka po návratu ze Sýrie

„Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat se syrskou stranou propuštění obou mužů a že jsou v pořádku. České velvyslanectví v Damašku již poněkolikáté v posledních letech prokázalo svou důležitou roli, kterou hraje ve prospěch zemí EU, ale i dalších států,“ uvedl Hamáček.

Letoun přistál v Praze v podvečer. Podle Hamáčka se na obou osobách projevily útrapy věznění, celkově jsou ale v dobrém zdravotním stavu. Další podrobnosti s ohledem na zákon o utajovaných informacích a kvůli bezpečí obou pracovníků nebudou zveřejněny.

Podle serveru Aktuálně.cz byli muži ve vězení několik měsíců. Dvojice byla zadržena kvůli nelegálnímu překročení syrské hranice. Jednání o propuštění, která vedla česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, trvala několik týdnů. Česká republika totiž zůstává jedinou zemí EU, která ještě v Damašku drží diplomatické zastoupení na nejvyšší úrovni. Ostatní státy své velvyslance v průběhu války stáhly.

Eva Filipi
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Jan Hamáček se v Damašku krátce setkal se svým syrským protějškem Valídem Mualimem. Podle Černínského paláce Hamáček ocenil humanitární gesto syrské strany v souvislosti s propuštěním obou vězněných. Ministr také důrazně odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii s tím, že musí být vyvozena odpovědnost pachatelů těchto útoků.

Podle syrských médií spolu oba ministři jednali o bilaterálních vztazích a rovněž o posledním vývoji v Sýrii a celém regionu. Předmětem jednání bylo i úsilí Damašku o politické řešení krize v zemi a pokračování boje s terorismem.

Mualim informoval „o nejnovějším vývoji situace v Sýrii ve světle vítězství, kterých armáda dosáhla v boji proti terorismu a jeho podporovatelům“, napsala státní tisková agentura SANA. Damašek označuje za teroristy všechny, kdo bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Politické řešení krize musí být podle šéfa syrské diplomacie založeno na zachování svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Sýrie bez jakýchkoli zahraničních zásahů.

O cestě Hamáčka byla informována i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Hamáček při jednání s Mualimem zdůraznil společné postoje Evropské unie k řešení války v Sýrii. EU požaduje nevojenské řešení konfliktu, potrestání válečných zločinů a postupnou stabilizaci Sýrie posilováním demokratických principů.