Ruští diplomaté v Řecku podněcovali akce proti usmíření s Makedonci

Ruské ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo řeckého velvyslance na protest proti rozhodnutí Atén vyhostit dva ruské diplomaty. Podle Atén se ruští diplomaté v Řecku snažili zvrátit přijetí dohody o novém názvu Makedonie, kterou Atény a Skopje nedávno uzavřely. Moskva podle agentury TASS krok řeckých úřadů označila za neopodstatněný.

Spor kvůli Makedonii
Zdroj: ČTK/AP Autor: Petros Giannakouris

O vyhoštění ruských diplomatů ve středu informoval řecký tisk. Ruští představitelé se údajně snažili uplácet řecké činitele a podněcovali demonstrace proti přijetí dohody o názvu bývalé jugoslávské republiky Makedonie. Dohoda umožní Makedonii ucházet se o členství v Severoatlantické alianci.

Atény mimo jiné také zakázaly vstup do země dalším dvěma Rusům.

Podle dnešního prohlášení ruské diplomacie je rozhodnutí řeckých úřadů neopodstatněné a mohlo by ohrozit vztahy obou zemí. „Je zjevné, že za protiruským rozhodnutím řecké vlády, které bylo přijato u příležitosti summitu NATO, stojí Washington, který otevřeně podpořil toto opatření v prohlášení ministerstva zahraničí,“ cituje agentura TASS z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.