Bouře kolem názvu Makedonie: Tsipras ustál hlasování o nedůvěře

Řečtí poslanci v sobotu zamítli návrh na vyslovení nedůvěry vládě řeckého premiéra Alexise Tsiprise, který podala opozice kvůli dohodě řecké vlády s Makedonií o novém názvu této sousední země. Ten má opět obsahovat slovo Makedonie – tedy stejně jako severořecké provincie. Hlasovalo 280 poslanců z celkem třísetčlenného parlamentu, z nichž 153 se vyslovilo pro důvěru a 127 bylo proti. Před hlasováním demonstrovalo před budovou parlamentu několik tisíc lidí, kteří s touto dohodou nesouhlasí.

Zákonodárci, kteří podpořili Tsiprase, odmítli návrh podaný opoziční stranou Nová demokracie. Opozice obvinila Tsiprase z toho, že udělal příliš mnoho ústupků kvůli dohodě mezi premiéry Řecka a Makedonie, která stanoví pro Makedonii nový název: Republika Severní Makedonie. Dohoda má být podepsána v neděli. 

Odpůrci ujednání ale mluví o zradě; řečtí neonacisté dokonce vyzvali k vojenskému převratu a makedonský prezident odmítl dohodu odsouhlasit.

Proti vyslovení nedůvěry hlasovali kromě vládní strany SYRIZA i téměř všichni poslanci jejího koaličního partnera Nezávislí Řekové. Jeden poslanec této strany hlasoval podle agentury AP proti vládě.

„Co nám vyčítá opozice zde, vyčítá premiéru Zaeovovi u našich sousedů. Oba slyšíme, že jsme zradili vlastní lid ve prospěch druhé země. To ale není logicky možné“, uvedl Tsipras.

 

O název Makedonie, který Skopje přijalo po rozpadu Jugoslávie v roce 1991, se obě země sváří léta a Atény kvůli sporu blokují přístupové rozhovory Makedonie s EU i její vstup do NATO. Řekové totiž považují název sousední země za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmenné řecké provincie. V mezinárodním styku, včetně OSN, se nyní používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (někdy také zkráceně FYROM).

Před parlamentem, kde probíhlo jednání, mávali demonstranti řeckými vlajkami a vlajkami řecké provincie Makedonie a křičeli „zrádci, zrádci“, čímž mysleli řeckou vládu. Podle svědků, které citovala agentura Reuters, zasáhla policie slzným plynem, když se někteří jedinci snažili dostat za policejní zábrany.

Mezitím opoziční poslanec Kyriakos Mitsotakis, jehož strana Nová demokracie (ND) návrh na vyslovení nedůvěry podala, vyzýval v parlamentu své kolegy, aby jeho návrh podpořili. „Dnes vy všichni uzavíráte hypotéku na budoucnost naší země,“ prohlásil mimo jiné.

Naopak ministr obrany Panos Kammenos, který stojí v čele strany Nezávislí Řekové, zdůrazňoval, že sobotní hlasování není o dohodě s Makedonií. Kammenos slíbil, že jeho strana dohodu nepodpoří. Pro nedůvěru vládě ale Nezávislí Řekové hlasovat nebudou, protože sami mají ministerská křesla.