Ministr vnitra Seehofer vyhrožuje, že začne vracet migranty z hranic. Merkelová žádá čas

V Německu se vyhrocuje spor mezi kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) a ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU) o vracení části uprchlíků přímo z hranic spolkové republiky. Snahy Seehofera, který už hrozí i jednostrannými kroky, podporuje hlasitě jeho Křesťanskosociální unie, zatímco za Merkelovou se postavilo vedení její Křesťanskodemokratické unie. Otevřeně už se začíná hovořit o vážné vládní krizi.

Horst Seehofer a Angela Merkelová
Zdroj: Reuters Autor: Michele Tantussi

Již několikátá pře obou politiků ohledně migrace se týká Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, ve Švýcarsku nebo v Norsku.

Zatímco německé právo s takovým postupem obecně počítá, podle některých odborníků by odporoval evropským předpisům, a proto se proti němu staví i Merkelová, která v oblasti migrace požaduje celoevropská řešení.

Dvojice politiků konzervativní unie CDU/CSU, která Německu vládne ve velké koalici se sociální demokracií (SPD), se ve středu večer pokusila dobrat kompromisu, což se jim ale nepodařilo, i když oba přišli s upravenými návrhy. „Nepovažuji to za správný postup, protože je to jednostranné opatření,“ dala večer šéfka německé vlády znovu najevo svůj názor na návrhy ministra vnitra.

Merkelová požádala o dva týdny

Další návrh ve čtvrtek představilo vedení CDU. Počítá s tím, že by Německo přímo ze svých hranic posílalo zpět migranty, jejichž žádost o azyl už byla ve spolkové republice dříve zamítnuta. Zároveň ale křesťanští demokraté vyjádřili na mimořádném zasedání frakce podporu kancléřce a jejím snahám vyhnout se jednostranným krokům. Je podle nich nutné o vracení uprchlíků vyjednávat s ostatními zeměmi EU.

„Prosím, dejte mi ještě dva týdny,“ žádala podle listu Die Welt Merkelová své poslance. Podporu jí demonstrativně vyjádřil předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble, který mezi spolustraníky požívá velké důvěry.

Za Merkelovou, která chce čas do summitu EU na konci června, v zásadě stojí také koaliční sociální demokraté.

Markus Söder
Zdroj: Reuters
Autor: Michaela Rehle

Napravme chyby z roku 2015, vyzývá CSU

Naproti tomu politici CSU, které na podzim čekají zemské volby v Bavorsku, a proto chtějí v oblasti migrace působit rozhodně, už ztrácejí trpělivost. Seehofer podle německých médií dokonce pohrozil tím, že rozhodnutí vracet běžence přímo z hranic učiní sám bez ohledu na kancléřku. To by ve spolkové republice prakticky nemělo obdobu.

Na spor, o němž politici konzervativní unie otevřeně hovoří jako o velmi vážném, reagují i opoziční strany. Šéfka poslanců Levice Sahra Wagenknechtová vyzvala Merkelovou, aby současnou koalici ukončila. Předseda Levice Bernd Riexinger chce zase konec Seehofera ve funkci. Ministra vnitra tvrdě kritizují i levicoví Zelení, postavili se za něj naopak svobodní demokraté (FDP). Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) zase požaduje zahájení okamžitých kontrol na všech hranicích spolkové republiky.

„V oblasti přistěhovalectví nemůžeme už dělat žádné polovičaté věci,“ zdůraznil bavorský premiér Markus Söder s tím, že obyvatelé Německa ztrácejí trpělivost a politická reprezentace má poslední šanci na zachování důvěryhodnosti. „Jsme na historickém rozcestí, Musíme konečně napravit chybu z roku 2015,“ prohlásil Söder s odkazem na někdejší rozhodnutí Merkelové otevřít hranice a nechat přijít do země přes milion lidí.

Změna dosavadního německého postoje by vedla k tomu, že by spolková republika vracela běžence například přímo na hranicích s Rakouskem nebo Českou republikou.