KLDR údajně poprvé navrhla USA přímé jednání o denuklearizaci

Severní Korea poprvé sdělila Spojeným státům, že je připravena jednat o denuklearizaci Korejského poloostrova. Má jít o setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.

Donald Trump a Kim Čong-un
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ahn Young-joon

Podle informací agentury udržují představitelé USA i KLDR v poslední době tajné kontakty, v jejichž rámci Pchjongjang přímo předal zprávu o své ochotě uskutečnit tento summit. Podle dřívějších informací by se Kim Čong-un mohl sejít s Trumpem v květnu.

V současnosti se chystá schůzka Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina plánovaná na 27. dubna. Podle jihokorejských činitelů by tento summit měl být věnován denuklearizaci Korejského poloostrova, i když Pchjongjang zatím takovou agendu oficiálně nepotvrdil.

Obě Koreje zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950–1953 byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Donedávna mezi nimi panovalo značné napětí kvůli severokorejským zbrojním zkouškám. Zlepšení situace přinesla účast KLDR na zimních olympijských hrách, které se v únoru konaly v jihokorejském Pchjongčchangu.