Slovenská policie pustila zadržené v souvislosti s vraždou Kuciaka. Most-Híd projedná setrvání v koalici

Slovenská policie v noci propustila všech sedm Italů, které zadržela ve čtvrtek v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Informoval o tom server tvnoviny.sk. S 27letým novinářem se v sobotu rodina i veřejnost rozloučila v jeho rodném Štiavniku u Bytče. V souvislosti s případem čelí výzvám k odchodu ministr vnitra Robert Kaliňák. 12. března se sejde republiková rada vládní strany Most-Híd, aby rozhodla o setrvání, nebo odchodu z koalice. V neděli v televizi promluví k národu prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP - ILNA Autor: Michal Smrcok

Server tvnoviny.sk v sobotu ráno napsal, že nejméně šest ze sedmi zadržených bylo propuštěno mezi 23:00 a 01:00 v době, kdy byl jeden ze zadržených na vyšetření v nemocnici kvůli bolestem na hrudi. Hospitalizován ale nebyl a je rovněž mezi propuštěnými. Web přitom poznamenal, že je velmi pravděpodobné propuštění i sedmého zadrženého.

Policie v pozdějším vyjádření dala najevo, že propuštěni už byli všichni. Podle webu listu Denník N tento krok zdůvodnila uplynutím zákonem stanovené lhůty pro zadržení.

„Vyšetřovatel ve čtvrtek zadržel sedm osob jako podezřelé ve smyslu trestního řádu. V zákonné lhůtě (48 hodin), které má k dispozici, prověřoval a zjišťoval skutečnosti potřebné ke vznesení obvinění. Po lhůtě 48 hodin byly osoby ze zadržení propuštěny,“ uvedla policie v prohlášení s tím, že podrobnosti poskytovat nebude. 

Jedním z mužů, kteří byli ve čtvrtek zatčeni při policejních raziích na východě Slovenska, je Antonino Vadala. O něm média v souvislosti s vraždou Kuciaka psala, že má údajně blízko k obávané italské mafii 'Ndrangheta.

Server tvnoviny.sk rovněž napsal, že vyšetřovatelé při domovních prohlídkách našli dvě krátké střelné zbraně, držené legálně, a poslali je na expertizu. Odborníci by je měli porovnat s veškerým materiálem, který byl v souvislosti s dvojnásobnou vraždou zajištěn.

Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil minulý týden neznámý pachatel v jejich domě v obci Veľká Mača. Policie za nejpravděpodobnější motiv zločinu označila investigativní novinářskou práci oběti.

Kuciak ve svém posledním, nedokončeném článku kromě jiného popsal činnost italských podnikatelů spojovaných s mafií na východním Slovensku a také údajné vazby na spolupracovníky premiéra Roberta Fica.

Kaliňák odstoupit odmítá

Po jeho vraždě už v týdnu ohlásil demisi ministr kultury Marek Maďarič. Nyní tak učinil i premiérův dlouholetý spolupracovník Roman Šipoš, od roku 2015 ředitel kanceláře předsedy vlády.

Denníku N řekl, že Ficovi navrhl okamžité ukončení svého pracovního poměru k 1. dubnu. Rozhodl se tak pod vlivem článku, podle kterého dvojnásobná vražda mohla souviset s působením italské mafie na Slovensku. 

Video Zprávy ve 12
video

Vstup Terezy Krumpholzové a Lukáše Mathého k vraždě slovenského novináře

Vstup Terezy Krumpholzové a Lukáše Mathého k vraždě slovenského novináře

Speciální vysílání: Slovensko se loučí se zavražděným novinářem

Koaliční strana Most-Híd, kterou opustil jeden z poslanců a také ekonomický poradce Tomáš Meravý, vyzvala k odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Ten to ale odmítl.

„Věnujeme všechny síly, abychom objasnili vraždu a dostali pachatele před spravedlnost, pak můžeme řešit všechna ostatní témata,“ řekl Kaliňák ve slovenském rozhlase. „Mým úkolem je, abychom zajistili, že se to vyšetří,“ zopakoval v odpovědi na naléhání moderátora. 

Video Události
video

Události k dění posledních dní kolem vraždy Kuciaka

Ten se podle serveru Sme.sk mimo jiné ministra ptal, kolik lidí musí ještě zemřít, aby pocítil to, čemu se v civilizovaných zemích říká politická zodpovědnost. Kaliňák odvětil, že moderátor celou tragédii zužuje na politický problém. Vyhnul se přímé reakci na připomínku, že mu nevěří matka Kušnírové.

Most-Híd podle webu Cas.sk ohlásil, že v pondělí 12. března bude rozhodovat, jak dál v koalici poté, co Kaliňák uvedl, že nemíní odejít z funkce. Ještě před jednáním republikové rady budou o postoji strany jednat její regionální organizace.