Putin v poselství představil raketu na jaderný pohon s neomezeným doletem. „Nikdo na světě ji nemá,“ uvedl

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k poslancům prezentoval široký rejstřík nových strategických zbraní. Řekl, že koncem loňského roku ruská armáda úspěšně vyzkoušela nový typ balistické rakety na jaderný pohon. Raketa má podle něj neomezený dolet a její letová dráha je nepředvídatelná. „Nikdo ve světě takové rakety nemá,“ tvrdí prezident.

Video Studio ČT24
video

Sestřih poselství ruského prezidenta Putina o stavu země (1. března 2018)

Informaci, doprovázenou působivou velkoplošnou projekcí, prezident doprovodil tvrdou kritikou zbrojních ambicí Spojených států, které podle něj veškeré ruské návrhy na dohodu ignorují.

Rusko odpovědělo průlomem v budování strategického potenciálu včetně nové generace těžkých mezikontinentálních raket Sarmat, řekl prezident. Obrázky z jejich zkoušek měli poslanci v sále možnost zhlédnout na celoplošné projekci. „Ve vývoji jsou i další nové unikátní systémy,“ řekl Putin v komentáři k dalším videozáznamům.

Stejně jako raketou na jaderný pohon s neomezeným doletem nedisponuje podle Putina žádná armáda ani novými podmořskými aparáty s mezikontinentálním dosahem a jadernou náloží, laserovými systémy, novými nadzvukovými zbraněmi nebo raketami nezachytitelnými radary, prohlásil šéf Kremlu za bouřlivého potlesku posluchačů.

Bezpečnost Ruska se v důsledku těchto zbrojních systémů v násobcích zvyšuje, řekl Putin. „Nechtěli nás vyslechnout, tak teď nás slyší,“ dodal.

Video Události
video

Máme raketu s neomezeným doletem, oznámil Putin

První část poselství věnoval ekonomice

Poselství, v jehož úvodu se Putin věnoval ekonomické situaci, výrazně ovlivnily blížící se prezidentské volby, v nichž je ruský vůdce velkým favoritem. V příštích šesti letech, což je i délka mandátu budoucího prezidenta, se podle Putina sníží počet lidí žijících pod hranicí bídy o polovinu na deset milionů.

Věnoval se i demografickým změnám. Ačkoliv se zvýšila průměrná délka života, cílem je, aby přesáhla 80 let. Rusko podle něj dokázalo překonat období dvou populačních poklesů a to po 2. světové válce a na konci minulého století.

Demografické ztráty koncem 90. let se nyní projevují, protože rodiny zakládají méně početné ročníky, což má vliv na ekonomický růst, uvedl. Z tohoto důvodu Rusko zavádí opatření na podporu porodnosti (příspěvky na dítě, místa ve školkách, levnější hypotéky) a související rozpočtové výdaje budou zvýšeny o 40 procent, uvedl.

Na péči o mladé rodiny vláda uvolní 3,4 bilionu rublů (1,3 bilionu korun), zvýší se důchody, rozšíří se bytová výstavba a zlepší komunikace, slíbil prezident. Výdaje na budování silniční sítě se zdvojnásobí na 11 bilionů rublů. V příštím desetiletí by Rusko mělo upevnit své postavení mezi pěti nejsilnějšími ekonomikami světa. Hrubý domácí produkt na obyvatele by se měl zvýšit o polovinu. 

Putin, očividně nachlazený, zmínil nutnost rozšíření „prostoru svobody“ a zdokonalení demokratického systému země. Rusko podle něj musí zvýšit dynamiku rozvoje a „otevřít se světu a novým myšlenkám“. Pro projev si tentokrát nezvolil Georgijevský sál moskevského Kremlu, ale rozlehlejší výstavní síň Manéž v centru metropole.

Rusové půjdou k volbám 18. března a Putin, jemuž průzkumy přisuzují 60 až 70 procent hlasů, se do kampaně zatím nijak výrazně nezapojil. Vyhýbá se předvolebním debatám v médiích, volební programy svých sedmi soupeřů nijak nekomentoval.

Čtvrteční výroční poselství, které Kreml z obvyklého prosincového termínu přesunul na dobu těsně před volbami, označují ruská média za obsáhlou prezentaci volebního programu dosavadního prezidenta, který kandiduje jako nezávislý. Opozice kriticky poukazuje na to, že ústavou předepsaný projev Putin využil k volební propagandě, která je svým mediálním dosahem ostatním kandidátům nedostupná.