Schulz se německým ministrem zahraničí nestane, do rodící se koalice vůbec nevstoupí

Končící šéf německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz se nestane novým ministrem zahraničí spolkové republiky. Do vznikající velké koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou nakonec vůbec nevstoupí.

Martin Schulz
Zdroj: Reuters Autor: Axel Schmidt

„Doufám, že tím ve straně skončí debata o personáliích,“ uvedl 62letý politik ve svém oficiálním oznámení. Podle Schulze je zásadní, aby sociální demokraté, kteří musejí vznik další velké koalice schválit ve vnitrostranickém referendu, rozhodovali především o programu, který se SPD podařilo prosadit do koaliční smlouvy.

„Kvůli diskusím o mé osobě ale považuji úspěšné hlasování za ohrožené. Proto tímto oznamuji, že se vzdávám vstupu do spolkové vlády. Všichni děláme politiku pro lidi v této zemi. K tomu patří, že mé osobní ambice musejí stát za zájmy strany,“ poznamenal.

Dostal od členů strany ultimátum?

Zda to byla jeho jediná motivace, je ale otázka. Server deníku Bild totiž uvedl, že od členů vedení strany dostal ultimátum, aby se do pátečního odpoledne nároku na post ministra zahraničí vzdal.

Schulz po loňských zářijových volbách, v nichž SPD dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, prohlásil, že do žádné vlády vedené Merkelovou nepůjde. Postupně ale otočil a chystal se, že převezme post šéfa německé diplomacie. Ve straně to vzbudilo velkou vlnu nevole, Schulz se dostal pod sílící tlak a nakonec své rozhodnutí znovu změnil.

 Současnému ministru zahraničí Sigmaru Gabrielovi (SPD) se tak nejspíš otevřela cesta, aby v úřadu zůstal.

Už ve středu Schulz oznámil, že odstoupí z čela SDP. Předsednickou funkci po něm převezme dosavadní šéfka sociálnědemokratických poslanců Andrea Nahlesová. „Rozhodnutí Martina Schulze zaslouží nejvyšší respekt a uznání,“ uvedla Nahlesová.

Šéf poslanců CDU Volker Kauder věří, že se teď situace v SPD uklidní a bude možné vytvořit stabilní vládu. Podle opoziční Levice by bylo lepší, kdyby se takto Schulz rozhodl dříve, a ne až teď pod tlakem. „Nová velká koalice se rozkládá, ještě než se ujala vlády,“ uvedl zase člen svobodných demokratů (FDP) Marco Buschmann.