Bývalý šéf Trumpovy kampaně zůstává v domácím vězení, soud nepřesvědčil

Bývalý šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort před soudem zpochybnil sílu argumentů, na jejichž základě ho policie obvinila z dvanácti trestných činů, mimo jiné daňových úniků či praní špinavých peněz. Podle Manaforta policie celou kauzu „přikrášlila“. Soud ovšem jeho výpověď nepřesvědčila a Manafort zůstává v domácím vězení, stejně jako Trumpův volební stratég Rick Gates. V případě uznání viny hrozí oběma desítky let za mřížemi.

Paul Manafort přichází k soudu ve Washingtonu
Zdroj: Reuters Autor: Aaron P. Bernstein

Paul Manafort působil několik let jako poradce proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který byl svržen při převratu v roce 2014. Za své služby inkasoval milionové odměny, které podle obvinění zamlčel před daňovými úředníky a kryl je pomocí převodů v zahraničních bankách. Svou lobbistickou činnost ve prospěch Kyjeva navíc v USA neohlásil úřadům, jak to vyžaduje zákon.

Celkem byl obviněn z dvanácti trestných činů: klamání daňových a justičních úřadů, spiknutí proti státu, praní špinavých peněz, daňových úniků, působení ve prospěch cizího státu bez registrace a sedmi případů zatajování účtů v zahraničních bankách.

Obvinění ze stejných zločinů čelí i Manafortův dlouholetý obchodní a politický spolupracovník Rick Gates. Jemu v případě uznání viny hrozí 70letý trest.

Manafort i Gates zůstávají v domácím vězení

Podle rozhodnutí soudu zůstanou oba v domácím vězení. Podmínky kauce, stanovené předběžně na deset milionů dolarů (220 milionů korun) pro Manaforta a pět milionů dolarů pro Gatese, zůstávají v platnosti. Rozhodnuto by o nich mohlo být s konečnou platností v pondělí, kdy možná padne i rozhodnutí o datu hlavního líčení. Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová podle agentury AP naznačila, že by mohlo začít v dubnu.

Soud varoval obviněné i jejich právní zástupce, aby o případu na veřejnosti nehovořili. „Je to trestní kauza, nikoli reklamní kampaň,“ zdůraznila předsedkyně soudu.

Obhajoba vylíčila Manaforta jako „úspěšného mezinárodního politického konzultanta“, který se vzhledem ke svým aktivitám ve prospěch zahraničních politických stran logicky zapojil do mezinárodních finančních transakcí. Ničeho špatného se prý nedopustil a nebezpečí jeho útěku do zahraničí nehrozí. Skutečnost, že byl vlastníkem tří amerických pasů, podle obhájců neodporuje americkým zákonům.

Podle Manafortových advokátů je obvinění z finančních machinací nesmyslné, protože veškeré transakce vedené přes zahraniční banky operovaly s legálně nabytými částkami. Svůj majetek se prý obviněný nikdy nesnažil skrývat.