Putin odhalil památník obětem stalinismu a jeho zločiny označil za tragédii ruského národa

 V centru Moskvy byl v pondělí odhalen památník obětem stalinismu, nazvaný Zeď nářků. Obřadu se zúčastnil i ruský prezident Vladimir Putin, který stalinské zločiny rázně odsoudil a označil je za tragédii ruského národa. Podle agentury AP bylo prohlášení zatím nejsilnějším odsouzením sovětských represí, které kdy z úst šéfa Kremlu zaznělo.

Video Události
video

Putin odsoudil u Zdi nářků stalinské represe

Putin označil éru stalinských represí za tragédii ruského národa, kdy „miliony lidí byly na základě absurdních obvinění označeny za nepřátele národa, popraveny, zmrzačeny nebo si prošly utrpením ve vězeních nebo (pracovních) táborech“. S následky represí se podle prezidenta Rusko snaží vypořádat dodnes. Zdůraznil přitom, že „tyto zločiny“ není možné ničím ospravedlnit.

Video Studio 6
video

Studio 6 se Štěpánem Černouškem z Ústavu pro studium totalitních režimů

Bronzová stěna s reliéfy obrysů lidských postav, která je vysoká zhruba jako dvoupatrový dům, má symbolizovat mrtvé i přeživší oběti komunistických represí. Chodníky okolo památníku jsou vydlážděny kameny, které sem byly dovezeny z bývalých vězeňských táborů, takzvaných gulagů.

Postava sovětského diktátora Josifa Stalina, který stál v čele SSSR po tři desetiletí až do své smrti v roce 1953, patří k jedné z nejkontroverznějších v ruské historii, podle průzkumů jeho obliba coby silného vůdce u Rusů v poslední době vzrostla. Stalinské represe v květnové studii nestátní sociologické agentury Levada označila za odůvodněné až čtvrtina dotázaných. 

„Nesmíme dopustit, aby se naše společnost znovu dostala na hranu nebezpečného vnitřního konfliktu. Nyní je pro všechny velmi důležité spolehnout se na hodnoty, jako jsou důvěra a stabilita. “

Vladimir Putin

prezident Ruské federace

Političtí vězni: Vláda pokračuje v potlačování občanských svobod

Podle serveru rozhlasové stanice Rádio Svoboda odhalení nového památníku odsoudila skupina bývalých sovětských disidentů a bývalých politických vězňů, mezi nimi například i exilový spisovatel Vladimir Bukovskij nebo bývalá disidentka Arina Ginzburgová.

„Není možné účastnit se smutečních akcí pořádaných vládou, která slovy lituje oběti sovětského režimu, ale reálně pokračuje v potlačování občanských svobod v zemi. Není možné rozdělovat oběti politických represí na ty, kterým už je možné stavět památníky, a ty, které je zatím možné ignorovat,“ uvedli disidenti ve svém prohlášení.