Británie zvýšila po útoku v londýnském metru stupeň ohrožení terorismem na nejvyšší

Britská premiérka Theresa Mayová zvýšila stupeň hrozby terorismu v zemi na nejvyšší, a to v reakci na útok v londýnském metru. Výbuch podomácky vyrobené nálože si vyžádal hospitalizaci 29 lidí. Žádná ze zraněných osob není v ohrožení života ani v kritickém stavu. K odpovědnosti za útok se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila organizace Islámský stát (IS). Podle televize Sky News identifikovali britští vyšetřovatelé podezřelou osobu. Zachytily ji prý bezpečnostní kamery.

Video Události
video

V londýnském metru se odehrál teroristický útok

Policie událost vyšetřuje jako teroristický čin, zatím ale podle ní nelze určit přesnou příčinu výbuchu. Okolí stanice Parsons Green na jihozápadě Londýna bylo uzavřeno. Kromě záchranářů jsou na místě i pyrotechnici a kontrarozvědka MI5.

Na fotografiích, které se objevily na sociálních sítích, je vidět částečně ohořelý bílý kbelík postavený v chladicí tašce na potraviny. „Jedná se o výbuch improvizovaného zařízení. Máme nahlášeno 18 zraněných, většinou se jedná o popáleniny z výbuchu,“ uvedl šéf protiteroristické jednotky Metropolitní policie Mark Rowley. Další čtyři zranění dorazili do nemocnic vlastními silami.

Pro veřejnost, která má k činu jakékoliv informace, fotografie, či videa, zřídila policie speciální linku. „Slyšel jsem jednu z možných verzí, že třaskavina samotná neexplodovala, ale že šlo o nezdařený útok, který způsobil pouze ohnivou kouli. Ta se prohnala vagonem metra a způsobila popáleniny,“ uvedl spolupracovník ČT24 ve Velké Británii Ivan Kytka.

Podle svědků propukla v okamžiku exploze na místě panika a několik lidí se zranilo při snaze dostat se z metra ven. Souprava metra, ve které se exploze odehrála, zůstává u nástupiště vylidněné povrchové stanice metra Parsons Green a prohledávají ji vyšetřovatelé.

Policie v okolí stanice Parsons Green
Zdroj: Reuters
Autor: Kevin Coombs

Khan: Posílíme bezpečnostní opatření

Premiérka Theresa Mayová byla o incidentu průběžně informována. „Naše myšlenky jsou se všemi zraněnými i záchranáři, kteří opět briskně zareagovali na předpokládaný teroristický útok,“ uvedla ministerská předsedkyně. Odpoledne se mimořádně sešla bezpečnostní rada státu.

Mayová zároveň varovala před spekulacemi ohledně probíhajícího vyšetřování. Reagovala tak na tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž napsal, že útok spáchali nemocní a dementní lidé v zorném poli Scotland Yardu, a vyzval britskou policii k větší aktivitě. Premiérka řekla, že takovéto spekulace o vyšetřování nikomu nepomohou.

Bývalý šéf kanceláře premiérky Nick Timothy poznamenal, že Trumpův komentář byl neužitečný od vůdce spojenecké země, která je zároveň partnerem ve spolupráci zpravodajských služeb. 

Londýnský starosta Sadiq Khan oznámil, že metropolitní policie posílí svou přítomnost v dopravních prostředcích i na klíčových místech hlavního města. Británií letos otřásly čtyři útoky připisované teroristům a v zemi panují zpřísněná bezpečnostní opatření.

České ministerstvo zahraničí v souvislosti s útokem doporučilo českým občanům v Londýně, aby se vyhnuli oblasti Fulham a na trase metra District Line úseku mezi stanicemi Edgaware Road a Wimbledon.

video Spolupracovník ČT: Na District Line bylo hodně kamer. Očekává se rychlá identifikace útočníka
Video Studio ČT24
video

Spolupracovník ČT: Na District Line bylo hodně kamer. Očekává se rychlá identifikace útočníka

Pyrotechnici u stanice Parsons Green
Zdroj: Reuters
Autor: Hannah McKay

/*json*/{"map":{"lat":51.474681684850076,"lng":-0.19137573115244333,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":51.47530224807014,"lng":-0.2009296417236328,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/