Vědci zrekonstruovali možnou tvář Máří Magdalény. Pomohla jim její údajná lebka

Tvář jí dali malíři jako Tizian nebo Correggio. Skutečná podoba Máří Magdalény, která měla být věrnou stoupenkyní Ježíše Krista, ale zůstávala po staletí skryta. Až do této chvíle, kdy se o rekonstrukci pokusili francouzští vědci. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Jak vypadala Máří Magdaléna?

Oči plné lítosti a utrpení, jemně ztrhané rysy - tak vypadal první pohled do tváře Máří Magdalény, kterou po staletích pochyb a spekulací zrekonstruovali francouzští vědci. Využili k tomu údajnou ženinu lebku. 

Ve svém relikviáři ostatky uchovává bazilika v Saint-Maximin-la-Sainte-Baume na jihu Francie, která nese Magdalenino jméno. „V podstatě je to stejné, jako kdybychom prováděli rekonstrukci tváře a identifikaci mrtvoly na těle X, které bychom našli v lese nebo jinde,“ vysvětlil forenzní antropolog Philippe Charlier. 

Lebka relikviář po celou dobu výzkumu neopustila, vědci ji jen nafotili. Na čtyři sta snímků pak přenesli do počítače a vytvořili si trojrozměrný model. „Rekonstrukci jsme prováděli na virtuální dvojnici, pod vedením (kolegy) Philippa Freuche, který na povrch lebky vložil odpovídající vrstvu kůže, svalů a tukové tkáně. Tak se mu podařilo vytvořit rekonstrukci a nabídnout možnou podobu tváře této ženy,“ dodal Charlier. 

Celá vědecká mise má ale jeden háček: není jasné, jestli Máří Magdaléna vůbec kdy byla ve Francii, a tedy jestli jí patří zkoumaná lebka. Pouze provensálská legenda ze středověku připouští, že k francouzským břehům připlula poté, co unikla perzekuci v Jeruzalémě. To je ale málo.

„V očích mnoha historiků se pravděpodobnost, že se jedná o Máří Magdalénu, rovná nule, protože nemáme žádný důkaz, že by Máří Magdaléna kdy přišla do Provence,“ potvrdil Jean Guyon z Národního centra vědeckého výzkumu.

V hledání pravdy proto chtějí vědci zajít ještě dál. Hodlají určit blíže stáří ostatků v bazilice a také vypátrat místo, odkud relikvie skutečně pochází. Pomoci může analýza DNA ze zachovalých vlasů.