Rusové chtěli ovlivnit Trumpa přes šéfa kampaně a poradce, píše New York Times

Americké výzvědné agentury loni v létě získaly informace o tom, že ruští političtí představitelé a činitelé tajných služeb diskutují o možnostech, jak prostřednictvím poradců ovlivnit tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Informoval o tom list The New York Times.

Michael Flynn a Paul Manafort
Zdroj: Reuters

Podle zdrojů deníku se Rusové zajímali o Trumpova šéfa volební kampaně Paula Manaforta a o bývalého šéfa vojenské rozvědky Michaela Flynna, který působil jako Trumpův bezpečnostní poradce.

Rusové podle listu, který se odvolává na tři současné a bývalé americké činitele s vazbami na tajné služby, věřili, že mohou Manaforta i Flynna využít k tomu, aby utvářeli Trumpův názor na Rusko.

Někteří činitelé se podle získaných diskuzí vychloubali, jak moc dobře Flynna znají, jiní pak hovořili o tom, že by jako páku bylo možné použít někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, se kterým kdysi Manafort úzce spolupracoval.

Manafortovy i Flynnovy vazby na Rusko v rámci objasňování možných ruských snah ovlivnit americké prezidentské volby prošetřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a také několik výborů Kongresu USA.

Kvůli Rusku bude vypovídat i bývalý volební poradce Page 

Před výborem Sněmovny reprezentantů pro činnost tajných služeb, který vyšetřuje možné ruské zásahy do amerických voleb, bude v červnu vypovídat i Trumpův bývalý volební poradce Carter Page.

Page, který radil Trumpovi v otázkách zahraniční politiky, uvedl, že podrobnosti k jeho výpovědi ještě nejsou zcela dojednány, slyšení se ale uskuteční zřejmě v týdnu okolo 6. června. Dodal, že chce, aby přinejmenším část slyšení byla veřejná. Jakýkoli podíl na možných ruských snahách ovlivnit volby odmítá.