Údajné vazby Trumpova týmu na Rusy prošetří bývalý šéf FBI. Je to politický hon, míní Trump

3 minuty
Události: Vazby Trumpova týmu na Rusko prošetří exšéf FBI
Zdroj: ČT24

Vyšetřováním možné spolupráce mezi Ruskem a volebním týmem prezidenta Donalda Trumpa se bude zabývat Robert Mueller. Bývalého ředitele FBI tím pověřilo ministerstvo spravedlnosti. FBI nyní vyšetřuje nejméně 18 nezveřejněných telefonických či e-mailových konverzací mezi Trumpovým týmem a lidmi s vazbami na Kreml. Trump vyšetřování považuje za největší hon na amerického politika v dějinách.

Donald Trump původně vyšetřování uvítal s tím, že žádné zákulisní vyjednávání s Moskvou neodhalí. Následně ale na Twitteru napsal: „Je to vůbec největší hon na politika v americké historii! Žádný zvláštní vyšetřovatel přitom nebyl jmenován, když se kampaň (demokratické kandidátky Hillary) Clintonové a administrativy (Baracka) Obamy dopustila tolika nelegálních činů.“

„Nejvyšší prioritou zpravodajské komunity je bojovat proti hrozbám, které míří na naši národní bezpečnost. To činíme v plném souladu se zákonem,“ uvedl Mueller, jenž byl vybrán jako nezávislý vyšetřovatel uprostřed rostoucího tlaku opozičních demokratů, aby se prověření celého případu ujal někdo mimo resort spravedlnosti v naději na objektivnější vyšetření záležitosti.

Někteří republikáni vyzdvihli Muellerovy kvality a zdůraznili, že demokraté by měli být spokojeni. Jiní vyjádřili obavy nad přílišnou nezávislostí takového vyšetřovatele, který by prý mohl zneužít svého postavení. Demokraté přijali zprávu se zadostiučiněním.

V pozici nezávislého vyšetřovatele působil koncem 90. let například Kenneth Starr, který vedl vyšetřování případu intimního vztahu bývalého prezidenta Billa Clintona se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Clinton byl kvůli aféře málem sesazen. Demokraté si tehdy stěžovali, že Starr překračoval svoje pravomoci.

Podle republikánského senátora Johna Cornyna by jmenování nezávislého vyšetřovatele mělo uklidnit rozjitřenou situaci v Kongresu a usnadnit výběr nového šéfa FBI. Tím by se mohl podle něj stát dlouholetý nezávislý senátor Joe Lieberman, který kdysi kandidoval po boku demokrata Ala Gorea na viceprezidenta USA. 

Demokraté žádají Comeyho svědectví

Vyšetřování možných ruských tlaků přitom podle médií zlomilo vaz bývalému šéfovi FBI Jamesi Comeymu – toho Trump minulý týden z funkce nečekaně odvolal. Údajně v něj ztratil důvěru. Média to ale přičítají spíš tomu, že Comey nechtěl zastavit prověřování někdejšího bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli jeho ruským kontaktům.

Právě o to ho měl Trump požádat. „Pokud je to pravda, pak je to další znepokojující zpráva o tom, že prezident se mohl snažit zasahovat do vyšetřování. Budeme chtít předvolat ředitele Comeyho k výslechu, aby nám objasnil rozhovor mezi ním a prezidentem Trumpem. A samozřejmě od něj budeme žádat i zápis z tohoto jednání,“ podotkl demokrat Adam Schiff.

Podle zdrojů Reuters se nejméně 18 rozhovorů mezi Trumpovými lidmi a osobami s vazbami na Moskvu odehrálo v době od loňského dubna do listopadových prezidentských voleb.  V šesti případech se jednalo o telefonáty mezi Trumpovými rádci včetně Flynna a ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Flynn v konverzacích pokračoval i po volbách, kdy se podle informací agentury snažil zajistit přímou komunikační linku mezi Trumpem a Putinem, která by obešla bezpečnostní pravidla považovaná Trumpovými lidmi za překážku pro tehdy zamýšlené zlepšení vzájemných vztahů.

Jedním z dalších lidí, s nimiž byl některý z Trumpových poradců v kontaktu, byl ukrajinský oligarcha blízký Putinovi Viktor Medvedčuk, který jakékoli konverzace s volebním týmem současného prezidenta odmítá.

Bobtnající ruská kauza dostává Trumpa pod tlak nejen ze strany demokratů, ale i části republikánů. Někteří z nich to přirovnávají k aféře Watergate, která vedla k pádu prezidenta Richarda Nixona. Většina ale žádá konkrétní důkazy o Trumpových pochybeních a chce si počkat na závěry vyšetřování – část demokratů naproti tomu už teď mluví o zahájení procesu odvolání prezidenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků v Bílém domě, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní. Do italské metropole přicestovali oba státníci na pohřeb papeže Františka. Trump po příletu na své sociální síti Truth Social napsal, že Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily.
07:24Aktualizovánopřed 1 mminutou

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu začal pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 9 mminutami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 1 hhodinou

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 1 hhodinou

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 12 hhodinami
Načítání...