Trump měl po odvolaném šéfovi FBI žádat ukončení vyšetřování Flynna

Americký prezident Donald Trump chtěl, aby dnes už odvolaný šéf FBI James Comey zastavil vyšetřování bývalého Trumpova poradce Michaela Flynna. Ten odstoupil kvůli vazbám na Rusko. Podle listu The New York Times (NYT) to vyplývá ze záznamu, který si Comey pořídil po únorové schůzce s Trumpem. Bílý dům obvinění popřel. Výbor Senátu Comeyho povolal k veřejné výpovědi.

Video Události
video

Události: Trump měl podle médií tlačit na šéfa FBI kvůli vyšetřování Flynna

Deník NYT tvrdí, že Comeyho záznam zachycuje jeho rozhovor s Trumpem v Oválné pracovně z 15. února, tedy den po Flynnově rezignaci. Záznam sice nepodléhá utajení, deník však neměl možnost do něj nahlédnout. Jeden z Comeyho spolupracovníků reportérovi ale část textu přečetl.

„Soudy vždycky uznávaly tyto zápisky z jakýchkoliv výslechů nebo schůzek, které pořídili třeba agenti FBI. Je zřejmé, že tehdejší ředitel FBI Comey tento záznam udělal okamžitě po schůzce s prezidentem Trumpem a oficiálně ho zanesl do oficiální databáze listin a dokumentů FBI. To znamená, že je to oficiální dokument.“

Tomáš Klvaňa

komentátor, publicista

„Věřím, že zde vidíte prostor, jak to nechat být, jak nechat Flynna být,“ citoval NYT Trumpova slova ze zápisu. „Je to dobrý člověk. Věřím, že to můžete nechat být,“ dodal prezident s tím, že Flynn neudělal nic špatného. Comey k možnému omezení vyšetřování nic neřekl, odpověděl jen, že souhlasí s tím, že Flynn je dobrý člověk.

Bílý dům popis událostí odmítá

„Prezident nikdy nežádal pana Comeyho ani nikoho jiného o ukončení jakéhokoliv vyšetřování, včetně jakéhokoliv vyšetřování zahrnujícího generála Flynna… Toto není pravdivé nebo přesné vylíčení rozhovoru mezi prezidentem a panem Comeym,“ uvedl v prohlášení Bílý dům.

Republikánský předseda sněmovního výboru pro dohled a vládní reformy Jason Chaffetz se mezitím obrátil na úřadujícího ředitele FBI Andrewa McCabea, aby zápis, pokud skutečně existuje, výboru předal. Kongresman rovněž uvádí, že výbor žádá předložit i všechny další zápisy či poznámky, které si Comey podle médií pořídil také z ostatních setkání či telefonátů s Trumpem.

Video Studio ČT24
video

Tomáš Klvaňa: Soudy vždy uznávaly tyto zápisky z jakýchkoliv výslechů či schůzek

Demokraté chtějí nezávislé prošetření Trumpových vazeb na Rusko

Senátní výbor pro zpravodajské služby předvolal Comeyho, aby veřejně vypovídal. Termín jednání zatím nestanovil. Výbor chce hovořit také s prozatímním ředitelem FBI Andrewem McCabem, od něhož chce Comeyho zápis o jednáních s Trumpem.

Demokraté a část republikánů ve Sněmovně reprezentantů požadují vytvoření nezávislé komise k vyšetření údajné spolupráce Trumpova volebního týmu s Rusy. Někteří členové demokratické strany dokonce mluví o zahájení procesu odvolání prezidenta.

Většina republikánů ale požaduje konkrétní důkazy o Trumpových pochybeních. Šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan prohlásil, že prezident má stále jeho důvěru a že k případné změně názorů jej může přesvědčit jen jednoznačný závěr vyšetřování.

Aby demokratičtí zákonodárci mohli podniknout proti Trumpovi zásadnější kroky, musí k nim přesvědčit i republikány ovládající obě komory Kongresu. Těch se zatím na stranu opozice přidalo jen několik. 

Trump Comeyho nečekaně odvolal minulý týden v úterý. Média se shodují, že za tímto náhlým krokem byl Trumpův odpor k vyšetřování údajné ruské pomoci jeho kampani. Agentura AP a list The Washington Post napsaly, že Comey minulý týden požádal o nové peníze na další vyšetřování této kauzy, což mohlo Trumpa k jeho odvolání přimět.

Video Události
video

Události: Perné dny Donalda Trumpa

Trump: Je třeba bojovat, bojovat, bojovat

Prezident nicméně tvrdí, že Comeyho chtěl pro ztrátu důvěry odvolat již delší dobu. Naznačil také, že možná disponuje vlastními nahrávkami jejich vzájemných rozhovorů.

Během středečního projevu ke kadetům americké pobřežní stráže Trump v narážce na velký mediální zájem o své kontroverzní kroky označil přístup médií za nepřátelský a řekl, že je třeba „sehnout hlavu a bojovat, bojovat, bojovat“. „Podívejte se na způsob, kterým se mnou v poslední době zacházejí, zvláště média. Žádný politik v dějinách, a to říkám s velkou jistotou, nečelil horšímu či neférovějšímu přístupu,“ prohlásil Trump.

Vyšetřování údajného ruského vměšování Trump označuje za zbytečnou „šarádu“ za peníze daňových poplatníků a „podvod“ živený mstou demokratů za prohru ve volbách. Moskva jakýkoli pokus o ovlivnění amerických voleb popírá.

Flynn do roku 2014 vedl vojenskou rozvědku DIA, loni pak Trumpovi pomáhal s prezidentskou kampaní. Po Trumpově lednovém nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce.

Po 24 dnech v úřadu ale 14. února odstoupil kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. Flynn totiž viceprezidentovi Miku Pencovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Pencovi neřekl nedopatřením.