Flynnův rychlý odchod: Trump přestal poradci důvěřovat, vysvětluje Bílý dům

13 minut
Rezignace Trumpova poradce Flynna
Zdroj: ČT24

Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, jehož styky s ruským velvyslanectvím prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI), odstoupil. Stalo se tak krátce poté, co Trumpova přední poradkyně oznámila, že má Flynn plnou důvěru prezidenta. Prezident ale nakonec poradce sám požádal, aby rezignoval, protože mu přestal důvěřovat, sdělil později mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

Flynn byl ve funkci méně než měsíc. AP poznamenala, že změna v Trumpově okruhu poradců je mimořádně brzká.

V rezignačním dopise Flynn, jehož kopii americká média zveřejnila, uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Se Sergejem Kisljakem jednal ještě před inaugurací a před volbami, takže tím neporušil takzvaný Loganův akt, který zakazuje soukromým osobám diplomatické aktivity, přesto je to zřejmý a nutný důvod k rezignaci.
Dušan Neumann
spolupracovník ČT v USA

Flynn měl s ruskou stranou mluvit o sankcích

Podle deníku The Washington Post Flynn jednal s Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Flynn to nejdříve popřel stejně jako Pence, který s poradcem hovořil, později přes svého mluvčího Flynn uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje. 

Na možnou vydíratelnost klíčového bezpečnostního poradce upozornilo podle amerických médií Bílý dům už před časem ministerstvo spravedlnosti. Bílý dům tvrdí, že Trump Flynnovi nenakázal, aby se s ruským činitelem bavil o restrikcích.

Trump věděl, že Flynn neříkal úplnou pravdu viceprezidentovi a dalším lidem minimálně od konce ledna. Otázka je, proč se Flynn – pokud k němu Trump neměl důvěru – účastnil různých schůzek na vysoké úrovni až do doby jeho rezignace.
Martin Řezníček

Trump prý trvá na tom, aby Moskva přispěla k uklidnění situace na východní Ukrajině a aby vrátila Krym. Zároveň ale chce a očekává, že bude s Ruskem vycházet, podotkl mluvčí. Prezident je ale prý „velmi znepokojen“ úniky informací týkajících se této kauzy, kterým hodlá propříště zabránit. 

Podle novináře Daniela Anýže by Flynn mohl být i trestně stíhán, pokud by se ukázalo, že Kisljakovi naznačil či dokonce slíbil, že Trump v novém úřadu zmírní nebo zruší sankce.

Narodil se v prosinci 1958 v americkém Middletownu. Vystudoval Rhodeislandskou univerzitu, telekomunikace na univerzitě Golden Gate v San Francisku, absolvoval také studium národní bezpečnosti a strategická studia na Naval War College.

Je bývalým šéfem vojenské rozvědky DIA (2012–2014), v roce 2014 byl penzionován. Je zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu USA vůči teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Patřil k blízkým poradcům Donalda Trumpa v jeho předvolební kampani, kde se zaměřoval na zahraniční politiku. V minulosti proslul jako břitký kritik administrativy Baracka Obamy.

V době svého působení v Afghánistánu byl vyšetřován za neoprávněné předávání utajovaných informací cizincům. Podle vyšetřovatelů ale jednal „nevědomky“ a postižen nebyl, napsal list The Washington Post.

Po svém nástupu do funkce poradce čelil Flynn kritice za to, že za úplatu přednášel v Rusku a v roce 2015 se zúčastnil večeře za účasti prezidenta Vladimira Putina.

Michael Flynn
Zdroj: Reuters/Yuri Gripas

„Upřímně jsem se prezidentovi a viceprezidentovi omluvil a oni mou omluvu přijali,“ uvedl Flynn v dopise. Dodal, že pro něj bylo ctí Trumpovi sloužit v době náročné volební kampaně i v prvních dnech jeho prezidentství, kdy výrazně změnil podobu americké zahraniční politiky k obnově mezinárodního vůdcovství.

Flynn také uvedl, že z titulu budoucí funkce bezpečnostního poradce vedl po telefonu četné rozhovory s řadou zahraničních představitelů, ministrů a velvyslanců, aby zajistil hladké převzetí moci.

„Role, kterou sehrál, je velmi problematická. Podporuje Russia Today, má velmi blízký vztah s Vladimirem Putinem a s propagandistickými orgány ruské vlády. A právě běžící vyšetřování, jestli před volbami probíhala nějaká koordinace mezi Trumpovou kampaní a ruskou vládou, je obzvlášť znepokojivé,“ řekl demokratický senátor za Delaware a člen výboru pro zahraniční vztahy Chris Coons.

Spekulace o Flynnově osudu v amerických médiích vyvrcholily v pondělí, kdy Trump příslušné dotazy novinářů ignoroval. Několik hodin poté před novináře předstoupila Trumpova přední poradkyně Kellyanne Conwayová, která prohlásila, že Flynn má prezidentovu plnou důvěru. Krátce poté však mluvčí Bílého domu sdělil, že Trump situaci řeší.

Z posledního vyjádření mluvčího vyplývá, že prezident musel o Flynnově počínání vědět několik týdnů. Podle Trumpa ale k žádnému porušení zákona nedošlo.

Pokud by se informace nedostaly do deníku Washington Post, tak by o aféře zřejmě nikdo nevěděl a Flynn by byl dál poradcem pro národní bezpečnost. Je to proto, že členové Trumpovy administrativy se navzájem nesnáší a bojují o vliv, takže novinář jen čeká na to, až se k němu informace dostane naservírovaná jako na stříbrném talíři.
Kryštof Kozák
amerikanista

Na místo Flynna jsou tři kandidáti

Podle amerických médií jsou na uvolněný post prezidentského poradce pro otázky národní bezpečnosti tři kandidáti. Kromě Kellogga, který po Flynnově rezignaci funkci dočasně zastává, je to bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Petraeus, který z funkce šéfa hlavní špionážní služby odstoupil po skandálu s vyzrazením utajovaných informací v roce 2012.

Třetím kandidátem je penzionovaný viceadmirál Robert Harward, člen Národní bezpečnostní rady (NSC) za vlády George Bushe mladšího, kdy byl pověřen řízením národního protiteroristického střediska.

Keith Kellogg
Zdroj: Carlo Allegri/Reuters

Kreml odstoupení Flynna nechce komentovat

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov označil Flynnův odchod za vnitřní záležitost USA a prohlásil, že Rusko nebude jeho osud v žádném případě komentovat. Odmítl také odpovědět na otázku, zda tématem Flynnových besed s Kisljakem byly protiruské sankce.

Někteří ruští poslanci nad oznámenou rezignací neskrývají nelibost. „Vyhnat poradce pro národní bezpečnost za kontakty s ruským velvyslancem, které jsou součástí běžné diplomatické praxe, to už ani není paranoidní, je to něco daleko horšího,“ napsal šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov na Facebooku. 

Dohodl se Trump s vybranými médii? O Flynnovi se na tiskovkách nemluvilo

Na nedávných tiskových konferencích po setkání s japonským a kanadským premiérem Trump o Flynnovi nemluvil. Podle agentury AP a serveru Politico to potvrzuje, že dává slovo jen sympatizujícím médiím.

Prezident, který páteční i pondělní tiskovku osobně řídil, dal v obou případech slovo novinářům ze spřízněných konzervativních médií. V pondělí to byla odbočka televize ABC a server The Daily Caller, který založil moderátor televize Fox News. V pátek pak směli položit otázku novináři deníku New York Post a televize Fox News. Obě média vlastní Trumpovi blízký mediální magnát Rupert Murdoch.

Podle serveru Politico dostal prezident neškodné dotazy, které se ostře sledované kauzy netýkaly. Dotazy, jež se po ukončení obou akcí ozývaly z novinářského davu, Trump ignoroval. Všechna média, jimž dal Trump na tiskových konferencích slovo, ale jakoukoli předběžnou dohodu s Bílým domem popřela.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na autobus zabil v Sumské oblasti osm lidí

Nejméně osm lidí přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruském útoku na autobus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Informoval o tom šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Záchranná akce na místě podle něho pokračuje.
před 11 mminutami

Poláci půjdou k prezidentským volbám, které mohou posílit současnou vládu

Poláky v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Kromě nové hlavy státu ale budou rozhodovat také o tom, zda chtějí rozvázat ruce současné vládě. Liberální kabinet má proti sobě konzervativního prezidenta, což mu ztěžuje prosazování programu. Nadcházející prezidentské volby by mohly tento stav ukončit, nebo ho naopak zabetonovat.
před 12 mminutami

Vláda USA chce přesídlit až milion lidí z Gazy do Libye, píše NBC News

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na plánu trvale přesídlit až milion obyvatel Pásma Gazy do Libye, informuje na svých internetových stránkách americká televize NBC News s odvoláním na pět osob obeznámených s touto věcí. Pásmo Gazy obývá asi 2,3 milionu lidí. Americká vláda bere plán natolik vážně, že o něm debatuje s libyjským vedením.
před 39 mminutami

Recyklací vzácných nerostů chce Evropa čelit jejich nedostatku

Evropa investuje do recyklace vzácných nerostů. Tyto suroviny jsou klíčové třeba při výrobě elektroaut, počítačů a dalších technologií. Starý kontinent jich ale nemá dost a je závislý na dovozu z Číny. Evropská unie proto podporuje skoro padesát projektů, které mají posílit dodávky odjinud nebo udržet cenné kovy v oběhu co možná nejdéle.
před 1 hhodinou

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 6 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 7 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prokurátor ICC Khan dočasně odstoupil z funkce, čelí podezření ze sexuálních deliktů

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dočasně odstoupil ze své funkce v době, kdy ho vyšetřovatelé z OSN prověřují kvůli podezření ze sexuálních deliktů. S odvoláním na Khanův úřad o tom informuje agentura Reuters, podle níž je to bezprecedentní krok a neexistuje žádný jasný postup, jak hlavního prokurátora nahradit.
před 10 hhodinami
Načítání...