Europarlament k brexitu: Prioritami jsou práva občanů EU i Britů

Během výstupových jednání Evropské unie s Británií a v následné dohodě o odluce je klíčové zaručit rovná práva všech občanů EU a také Britů. Ve společném usnesení se na tom shodl Evropský parlament, který v závěru jednání o takzvaném brexitu bude veškeré dohody a ujednání potvrzovat. Brexit bude jedním z témat dnešního Interview ČT24 v 18:28 s Vladimírem Špidlou.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT Vostal: Debata v EP byla bouřlivá

Usnesení, za kterým stáli socialisté, liberálové, lidovci i zelení, podpořila drtivá většina poslanců, ruku pro něj zvedlo 516 zákonodárců. Proti jich bylo 133, zdrželo se padesát poslanců.

EP trvá na čtyřech svobodách

Europoslanci stejně jako vrcholní představitelé EU trvají na tom, že budoucnost britského členství na unijním trhu je neoddělitelně svázána se čtyřmi unijními svobodami, tedy volným pohybem osob, zboží, služeb a kapitálu.

Londýn se však staví proti volnému pohybu osob, neboť chce převzít plnou kontrolu nad svými hranicemi. Europarlament rovněž připomněl, že Británie bude muset do unijního rozpočtu odvést všechny peníze, které v minulosti přislíbila.

  • Schvalování usnesení doprovázela bouřlivá debata:
  • „Chováte se jako mafie. Myslíte si, že jsme rukojmí. Nejsme. Můžeme svobodně odejít,“ řekl britský nacionalistický europoslanec Nigel Farage (UKIP). 
  • „Tvrdit, že Evropský parlament se chová jako mafie, je nepřijatelné,“ oponoval italský předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. 
  • „Rozumím, že různé národy jsou citlivé na různé věci. Měním to na gangstery,“ reagoval Farage.
  • „V těchto jednáních nejde jen o dohody a paragrafy, už vůbec ne o diplomatický ping pong nebo mezivládní šarvátky. Jde tu o životy milionů lidí,“ uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Pokud jde o časový sled jednání, je Evropský parlament v případě významného pokroku v otázce budoucí dohody o vystoupení ochoten začít vyjednávat rovněž o případných přechodných opatřeních, budoucí vzájemné vztahy však mohou být dohodnuty až po odchodu Británie z Unie.

Evropský parlament ve společném prohlášení vzal na vědomí oficiální krok britské vlády, která předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi oznámila záměr opustit Evropskou unii, a vyzval k co nejrychlejšímu zahájení výstupových rozhovorů.

Europoslanci také chtějí, aby dohoda o vystoupení a veškerá případná ustanovení vstoupily v platnost v dostatečném předstihu před volbami do Evropského parlamentu. Ty jsou plánovány na květen 2019.

Evropští zákonodárci v této souvislosti připomněli, že dohoda o vystoupení stejně jako dohoda o budoucích vztazích mezi EU a Británií mohou být sjednány pouze se souhlasem Evropského parlamentu, který se ale přímo jednání účastnit nebude. Z tohoto důvodu proto nyní poslanci stanovili své klíčové zájmy.

Usnesení předpokládá, že výstupová jednání budou transparentní, zároveň ale upozorňuje na to, že Británie by jednala proti unijnímu právu, kdyby ještě před svým vystoupením zahájila diskuse o obchodních dohodách se třetími zeměmi. Spojené království totiž bude mít unijní práva a povinnosti do doby, než dohoda o vystoupení vstoupí v platnost.

Za klíčovou europoslanci považují otázku práv občanů ostatních 27 unijních zemí žijících v Británii a také Britů žijících v Unii, pro které žádají spravedlivé zacházení a uplatňování zásad rovnosti a nediskriminace.