Trump předloží Kongresu návrh masivních rozpočtových škrtů

Prezident Spojených států Donald Trump formálně předloží Kongresu rozpočtový návrh. Základem je více peněz na armádu či bezpečnost a naopak velké škrty v rozvojových programech. Na obranu chce Trump v nadcházejícím fiskálním roce přidat 54 miliard (zhruba 1,4 bilionu korun), což je o deset procent více, než má armáda k dispozici nyní. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) je jisté, že Trumpův návrh narazí v Kongresu na ostrý odpor.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Trumpovy rozpočtové škrty

„Rozpočet, který staví Ameriku na první místo, činí z bezpečnosti našich obyvatel prioritu číslo jedna, protože bez bezpečnosti nemůže být žádná prosperita,“ uvedl Trump v doprovodné zprávě rozpočtového plánu. Rozpočtový návrh nese název Amerika na prvním místě: Rozpočtový plán na to, jak učinit Ameriku opět skvělou.

Více peněz na obranu na pomoc v boji s IS

Desetiprocentní zvýšení výdajů na obranu, které je podle Reuters největší od dob prezidenta Ronalda Reagana, slibuje okamžité peníze na připravenost jednotek, na boj proti teroristickému hnutí Islámský stát (IS) či na pořízení nových lodí, letadel a zbraní.

Z peněz navíc se může těšit i ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které je má upotřebit k deportování přistěhovalců bez dokladů. Více peněz chce Trump poskytnout i vojenským veteránům. 

Peníze Trump hledá i na stavbu zdi 

Finance chce Trump i pro vybudování zdi na hranicích s Mexikem. Bariérou chce zastavit nelegální migraci do USA a pašování drog. Ještě pro letošní fiskální rok na zeď prezident žádá 1,5 miliardy dolarů (38 miliard korun) a pro nadcházející rozpočet 2,6 miliardy dolarů (65,5 miliardy korun). 

Rozpočtový plán Donalda Trumpa – komu se přidá
Zdroj: ČTK

Na podporu svých priorit Trump převezme peníze z rozpočtů ostatních federálních agentur a programů. Například ministerstvo zahraničí se bude muset vyrovnat s rozpočtem nižším o 29 procent. Škrty se budou tohoto ministerstva týkat především u programů na mezinárodní pomoc či rozvojovou asistenci. 

Výrazné škrty chce Trump v oblasti životního prostředí

Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) má podle návrhu počítat se škrty ve výši 31 procent a jak napsal list The New York Times, ocitne se na svém nejnižším rozpočtu za minulých 40 let. Bude to znamenat drastické snížení financování výzkumu o klimatických změnách, zavření programů na ochranu životního prostředí včetně těch, které předtím podporovali jak demokraté, tak republikáni.

Zákonodárci z obou táborů dali podle WSJ najevo, že nehodlají Trumpovy hluboké škrty podpořit. Pro některé agentury by realizace rozpočtu znamenala propuštění federálních pracovníků, EPA by musela zrušit až 3200 pracovních míst.

Další škrty jsou plánované v oblastech energetiky, vzdělání či bydlení. O zhruba jedno procento méně než nyní má dostat také Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Škrty se týkají i ministerstva vnitra, které přichází o 12 procent, neboli o 1,5 miliardy dolarů. V USA pod ministerstvo vnitra nespadají bezpečnostní složky a škrty se dotknou správy národních parků i historických památek.

Ačkoli se čtyřprocentními škrty se počítá i pro ministerstvo spravedlnosti, Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dostane o 249 milionů dolarů více na boj proti terorismu a kybernetické kriminalitě. Administrativa zabývající se vyhošťováním imigrantů dostane o 80 milionů dolarů víc, avšak o téměř miliardu dolarů budou nižší výdaje na výstavbu věznic.

O miliardy dolarů má přijít i biomedicínský výzkum 

Jeden z největších resortů – ministerstvo zdravotnictví – přijde o 18 procent rozpočtu. Víc než třetina škrtů ministerstva se týká Národního ústavu zdraví (NIH), což je hlavní motor biomedicínského výzkumu, který měl dosud vždy celoplošnou politickou podporu. Podle návrhu má přijít o šest miliard dolarů, což je zhruba pětina rozpočtu ústavu.

Rozpočtový plán Donalda Trumpa – kdo ztratí
Zdroj: ČTK

S žádnými penězi se pak vůbec nepočítá pro Národní nadaci pro umění (NEA), napsal list The New York Times. O zrušení NEA se spekuluje od ledna, kdy Trump složil prezidentskou přísahu. O 230 milionů dolarů přijde ústav pro služby muzeí a knihoven a o 455 milionů pak společnost CPB, která podporuje vysílání veřejnoprávních televizí a rádií, zejména známých stanic PBS a NPR. 

Kritici: Rozpočet není dobrý pro armádu ani pro občany

Republikán Mac Thornberry, který stojí v čele branného výboru, nepovažuje návrh za dostatečný pro budování silné armády. „Každému je zřejmé, že jsme museli v armádě provádět příliš velké škrty a utrpěli jsme velké škody. Rozpočtový požadavek administrativy není bohužel dostatečný na to, aby bylo možné tyto škody napravit a obnovit armádu, jak prezident říkal,“ sdělil podle agentury Reuters Thornberry. 

Demokraté návrh kritizovali za to, že je příliš obecný a neobsahuje podrobnosti. Má pouze padesát stran, což je mnohem méně než rozpočtové návrhy bývalých prezidentů.

Podle demokratů budou mít škrty ničivý dopad na rodiny. „Rozpočtem, který dusí naši ekonomiku a ohrožuje rodiny pracujících, prezident Trump nepřispívá k bezpečnosti nikoho. Dávat bilion dolarů na obranu a zároveň plenit americké investice do pracovních míst, školství, čisté energie a lékařského výzkumu náš národ poškodí,“ řekla Pelosiová.