Pentagon Trumpovi předložil plán na rychlou porážku Islámského státu

Americké ministerstvo obrany předložilo prezidentovi Donaldu Trumpovi předběžný plán opatření v boji proti Islámskému státu (IS). Podle mluvčího Pentagonu Jeffa Davise jde o plán na „rychlou porážku“ džihádistů. Podle agentury AP strategie bude zřejmě znamenat větší vojenské nasazení v Sýrii či intenzivnější pokusy o odstřižení islamistů od finančních zdrojů.

Podle Davise se rámcový plán nezaměřuje jen na pozice IS v Sýrii a v Iráku, ale i ve zbytku světa. „Je to obšírný plán. Je globální. Není jen vojenský,“ řekl Davis s tím, že podrobnosti strategie jsou tajné.

Trump ihned po nástupu do funkce 20. ledna dal ministerstvu obrany zhruba měsíc na to, aby představilo bojovou strategii nutnou k celkovému zničení IS, což bylo jedním ze stěžejních slibů jeho předvolební kampaně. Během ní opakovaně kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu, který podle něj věnoval na boj s terorismem málo financí a přispěl k rozmachu IS.

AP: Cílem bude i zablokování finančních zdrojů IS

Ministrem obrany Jamesem Mattisem prezentovaný plán podle agentury AP obsahuje některé prvky, které nová administrativa zdědila z Obamovy strategie, na druhé straně však zřejmě povede k vyššímu vojenskému nasazení v Sýrii.

Zdroje agentury hovoří také o tom, že dojde k intenzivnějším pokusům o nevojenský tlak na IS, například o zablokování jejich finančních zdrojů či omezování možností internetové propagandy teroristů.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na tiskovém brífinku prohlásil, že Mattis plán koordinoval s dalšími silovými ministerstvy a bezpečnostními orgány, jejichž šéfové v pondělí byli u jeho prezentace na zasedání Národní bezpečnostní rady (NSC). „To může pomoci v určení směru, kterým se vydáme,“ řekl Trumpův mluvčí.