Severní Korea vypálila čtyři balistické rakety, tři dopadly do japonských vod

Komunistická Severní Korea vypálila čtyři balistické rakety. Všechny dopadly do moře, tři ale do výlučné ekonomické zóny Japonska. Oznámil to japonský premiér Šinzó Abe, jenž čin ostře odsoudil. KLDR pohrozila odvetou za společné vojenské cvičení Jižní Koreje a USA, které začalo minulý týden ve středu. 

Jihokorejská televize informuje o vypálení balistických střel z KLDR
Zdroj: Reuters Autor: Kim Hong-Ji

Jihokorejská armáda sdělila, že střely doletěly přibližně tisíc kilometrů daleko a dosáhly výšky kolem 260 kilometrů. Podle jihokorejské armády se s největší pravděpodobností nejednalo o mezikontinentální střely schopné doletět na severoamerickou pevninu.

Rakety byly odpáleny z provincie Pchjongan pukto nedaleko hranice s Čínou, prohlásil na tiskové konferenci mluvčí jihokorejské armády Ro Če-čchon. Zatím nelze říci, o jaký typ střel se jednalo, dodal Ro. Ve zmíněné oblasti se nachází severokorejské odpaliště Sohe, kde KLDR v posledních letech testovala rakety dlouhého doletu.

„Vystřelení (raket) je jasně v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Je to extrémně nebezpečný čin,“ prohlásil podle agentury Reuters Šinzó Abe. Tokio už předložilo KLDR protestní nótu.

Japonský premiér Šinzó Abe

Šinzó Abe

japonský premiér

„Tato odpálení očividně naznačují, že Severní Korea představuje novou úroveň nebezpečí.“

Šinzó Abe

japonský premiér

Japonský ministr obrany Tomomi Inada uvedl, že některé z raket dopadly do vod vzdálených pouhých 300 kilometrů od japonského severozápadního pobřeží. Podle premiéra Abeho střely skončily v oblasti, kde má Japonsko svrchované právo na využívání přírodních zdrojů. Od srpna je to podle AP již potřetí, co střely KLDR dopadly do japonské výlučné ekonomické zóny.

Video Zprávy ve 12
video

Severní Korea vypálila čtyři balistické rakety

Jižní Koreu ochrání americký štít 

Jihokorejský premiér a prozatímní prezident Hwang Kjo-an svolal kvůli incidentu bezpečnostní poradu. Řekl také, že Soul urychleně rozmístí na svém území americký protiraketový štít, navzdory protestům Číny.

Také Čína se připojila ke kritikám nejnovější severokorejské zbrojní zkoušky, současně ale poukázala na probíhající americko-jihokorejské manévry. „Čína nesouhlasí s odpaly (KLDR), které porušují rezoluce OSN,“ řekl mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang.

USA a Jižní Korea od minulého týdne provádějí „vojenské manévry velkého rozsahu“ zaměřené vůči KLDR. „Všechny strany by se měly snažit vyhýbat provokativním akcím, jež stupňují napětí v regionu,“ dodal Keng. 

Každoroční společné vojenské cvičení USA a Jižní Koreje považuje Pchjongjang za přípravu na válku. 

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Severní Korea ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupila.