Jihokorejci obvinili šéfa Samsung Group z úplatkářství

Jihokorejská prokuratura obvinila šéfa největšího tamního podniku Samsung Group I Če-jonga spolu s dalšími čtyřmi členy vedení firmy. Vyšetřováni jsou kvůli korupční kauze, která už stála křeslo prezidentku. Firma obvinění odmítá.

„Pět manažerů bude obviněno z úplatkářství, zpronevěry a skrývání majetku v zahraničí,“ oznámil dříve mluvčí úřadu speciálního žalobce. Osmačtyřicetiletý miliardář I Če-jong, známý také jako Jay Y. Lee, byl zatčen 17. února. Prokuratura ho obvinila rovněž ze skrývání majetku v zahraničí a z křivého svědectví.

Mezi zmíněnými manažery je místopředseda představenstva Samsung Group Čche Ki-song a předseda Čchang Čung-ki, dále předseda představenstva dceřiné firmy Samsung Electronics Pak Sang-čin a výkonný místopředseda Hwang Song-so. Tři z nich po oznámení prokuratury rezignovali na své funkce, píše server BBC News.

I Če-jong
Zdroj: Reuters
Autor: Jung Yeon-Je

Jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje v prosinci kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal parlament. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat.

Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Prokurátoři tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s přítelkyní prezidentky celkem 43 miliard wonů (téměř miliardu korun), aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries, s níž nesouhlasila řada menšinových vlastníků. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.

Fúze byla důležitá pro upevnění pozice I Če-jonga, který vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia postihl infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.