Favorité francouzských prezidentských voleb zahajují kampaň

Dva největší favorité tento víkend oficiálně startují boj o Elysejský palác. Šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová zahájila kampaň na víkendovém „prezidentském sjezdu“ v Lyonu. Ve stejném městě vyrukoval se svým programem také bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron.

Video Události
video

Víkend favoritů. Le Penová a Macron představují Francii svůj program

Dvoudenní setkání na podporu Le Penové vyvrcholí v neděli projevem političky a právničky, kterou její oponenti označují za nacionalistku a populistku. Sama se vidí jako vlastenka, která chrání Francouze před dopady imigrace, globalizace a evropské integrace.

Patří k favoritům, zatímco kandidaturu dosavadního hlavního favorita konzervativce Francoise Fillona vážně ohrožuje skandál. Podle webu Huffington Post nahrává Le Penové i nedávné překvapivé zvolení Donalda Trumpa. Dobrý vztah s novým americkým prezidentem může podle listu posílit image Le Penové coby věrohodné političky.

Svůj program upřesní kandidátka v projevu na závěr předvolebního sjezdu. Zveřejnila už i brožuru se 144 konkrétními a jasnými závazky, uvedli představitelé FN. Dokument vyjde v nákladu několika milionů kusů.

Na hlavním plakátu kampaně stojí u fotografie usmívající se kandidátky hesla „Dát Francii opět do pořádku“ a „Marine prezidentkou jménem lidu“.

V předstihu se s dokumentem Le Penová pochlubila na Twitteru. Navrhuje v něm mimo jiné opuštění eurozóny, referendum o členství v Evropské unii, snížení věku odchodu do důchodu a omezení některých práv, například bezplatné vzdělávání, pouze na občany Francie. Počítá také s růstem HDP v příštím roce o 2 procenta, tedy o víc, než odhaduje francouzská centrální banka.

Šéfka FN věří v úspěch ve dvoukolové prezidentské volbě 23. dubna a 7. května. Podle dvou nejnovějších anket má Le Penová vyhrát první kolo se ziskem 27 procent hlasů a postoupit do rozhodujícího duelu s 39letým centristou Emmanuelem Macronen, kterému se předvídá 23 procent.
Video Události
video

Události: Popularita Macrona stále roste, socialisté uvažují o jeho podpoře

Bývalý ministr už představil svůj program rovnou na shromáždění - chce snižovat výdaje a podporovat podnikání. 

Mnozí kritikové zleva i zprava mu vytýkají, že nikdy nevyhrál žádné volby. Média už našla v Macronovi silný příběh, který se objevuje na titulních stranách časopisů. Za manželku si navzdory všem vzal mnohem starší ženu. Poznal ji na střední škole, kde ho učila - a svazek dodnes veřejně brání. Právě ona stojí podle některých zdrojů za jeho proměnou v posledních měsících.

Nesouhlasíte s Trumpem? Přijeďte k nám, vyzval Macron vědce a byznysmeny

Macron v sobotu vyzval americké vědce, akademiky a podnikatele, kteří nesouhlasí s postupy Donalda Trumpa, aby se přestěhovali do Francie. Také glosoval Trumpův záměr postavit zeď na hranici s Mexikem - přirovnal tento projekt k Maginotově obranné linii, která v roce 1940 nedokázala zastavit nacisty před invazí do Francie. „Nechci stavět zeď. Mohu vás ujistit, že v mém programu není žádná zeď,“ řekl prezidentský kandidát asi 8000 svých příznivců.

Ve druhém kole by právě Macron díky podpoře ostatních umírněných stran podle průzkumů Le Penovou jasně porazil. Fillon by nyní získal maximálně 19 procent. Kandidát vládních socialistů 49letý Benoît Hamon by skončil až čtvrtý s asi 16 procenty. 

Le Penová jako členka Evropského parlamentu (EP) také čelí aféře s údajným fiktivním zaměstnáváním, která ji ale zvlášť neohrožuje. Vedení EP ji obvinilo, že pro svou činnost v europarlamentu zaměstnávala dvě asistentky, jež ve skutečnosti pracovaly pro FN.

Požaduje od ní vrácení kolem 300 tisíc eur. Protievropská šéfka FN obvinění odmítá a tvrdí, že se jedná o politicky motivovanou snahu unijního orgánu ji poškodit. Její preference u francouzských voličů to zjevně nepoškozuje.

Video Události
video

Patálie Le Penové. Musí řešit finance i možný rozkol ve straně

Le Penová naopak možná získala nové voliče poté, co ve čtvrtek v tisku prohlásila, že v případě zvolení do prezidentského paláce zavede daň na všechny pracovní smlouvy, které ve Francii uzavřou cizinci.

„Posílíme národní preference v oblasti zaměstnanosti pomocí dodatečného zdanění všech nových smluv pro zahraniční zaměstnance. Příjem z těchto daní půjde na řešení nezaměstnanosti,“ uvedla v deníku Le Monde. Podle agentury Reuters volí Le Penová podobnou strategii, jakou vůči zahraničním pracujícím prosazuje v Británii premiérka Theresa Mayová.

Kromě oslabené a rozdrobené francouzské levice jí nyní nahrává skandál kolem Fillonovy ženy. Té prý jako své asistentce manžel zajišťoval příjmy ze státních prostředků, aniž by za ně byla odvedena náležitá práce.

Fillon jako někdejší zákonodárce podle časopisu také odměnil děti Marii a Charlese během jejich studií částkou 84 tisíc eur (2,3 milionu korun) coby své asistenty. Bývalý premiér jakékoli pochybení odmítá, obviňuje vládní levici ze spiknutí a trvá na tom, že bude pokračovat v kampani.

Podle již druhého průzkumu si ale více než šedesát procent Francouzů myslí, že by měl z kampaně odejít a nechat se v boji o prezidentské křeslo nahradit. Tlak na jeho odstoupení sílí v posledních dnech i v řadách jeho strany – od minulého týdne navíc jeho preference výrazně poklesly.