Britský parlament podpořil v prvním čtení zákon nutný pro začátek jednání o brexitu

Britský parlament v prvním čtení podpořil návrh zákona o aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, jenž umožňuje zahájit jednání o odchodu Británie z EU.  Pro vládní návrh zákona hlasovalo 498 členů Dolní sněmovny, proti se vyslovilo 114 zákonodárců. 

Video Zprávy ve 23
video

Jůn: Očekávalo se, že návrh zákona projde

Proti spuštění procesu jednání se nakonec postavil jediný konzervativní poslanec, přestože brexit dříve odmítala většina jeho stranických kolegů. Ti ale nakonec respektovali výsledky referenda, ve kterém se loni v červnu většina hlasujících vyslovila pro odchod z unie.

Rozkol mezi labouristy pokračuje 

U opozičních labouristů byla vzpoura znatelnější. Navzdory výzvě lídra Jeremyho Corbyna, aby podpořili zákon, hlasovalo proti 47 jeho spolustraníků, včetně dvou nyní již bývalých členů stínového kabinetu.

Obě hlavní strany tak snadno zlomily odpor zbytku opozice, tedy liberálů a skotských nacionalistů, kteří se ještě předtím pokusili prosadit svůj návrh zabraňující spuštění brexitu. Ten byl ale více než 330 hlasy proti stovce odmítnut.

Nespokojená opozice

Návrh zákona má pouhých 133 slov, přesto mezi poslanci vzbudil vzrušené diskuse. Jen pro úterní jednání se přihlásilo ke slovu 99 zákonodárců. Ti z řad opozice si stěžovali, že na projednání návrhu zákona měli jen pět dní, což označili za nepřijatelné, „ostudu“ a „pohrdání parlamentem“. Vládní poslanci ale argumentovali tím, že zákon má pouhé dva odstavce. 

Velká Británie a její odchod z Evropské unie
Zdroj: ČT24

Schvalovací proces zákona o zahájení brexitu ještě projde parlamentními výbory a závěrečným hlasováním nejpravděpodobněji 8. února.

Britská vláda slíbila evropským partnerům, že jednání o podmínkách brexitu, které by mohlo trvat až dva roky, zahájí do konce letošního března, nejspíš tak ale učiní již 9. března na summitu EU v Bruselu.