Politici střední a východní Evropy varovali Trumpa před Putinem

Evropští politici varovali v dopise budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa před ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. Na rozdíl od evropských spojenců podle nich Putin nechce, aby se USA dařilo, informoval list The Washington Post. Mezi signatáři dokumentu jsou také bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a český exministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra.

„Putin neusiluje o americkou velikost. My, jako vaši spojenci, ale ano,“ stojí v dopise, který podepsalo sedmnáct politiků především ze zemí střední a východní Evropy.

Kromě Schwarzenberga a Vondry se pod psaním objevila například i jména exšéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského, bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy, někdejšího švédského premiéra Carla Bildta, exprezidentů Rumunska, Estonska a Lotyšska Traiana Baseska, Toomase Hendrika Ilvese a Vairy Vikeové-Freibergové, dosluhujícího bulharského prezidenta Rosena Plevnelieva a dalších politiků z Maďarska, Lotyšska a Litvy.

Na počátku dopisu, který Trumpovi v pondělí poslali „spojenci Ameriky“, pisatelé vítají zvolení republikánského kandidáta 45. prezidentem USA. „Nemůžeme se dočkat spolupráce s vaší administrativou, abychom zachovali silnou transatlantickou alianci a společně bránili náš způsob života v době velkého nebezpečí,“ stojí v listu.

Rusko podle politiků svým chováním na Ukrajině ohrožuje stabilitu, „kterou Američané a Evropané společně vytvořili vítězstvím ve studené válce“. Přijetí rozdělení Ukrajiny uznáním anexe Krymu by podle nich ohrozilo nejen Ukrajinu samotnou, ale i důvěru evropských spojenců v USA. „Vladimir Putin není americkým spojencem. Není ani důvěryhodným mezinárodním partnerem,“ píší politici ze střední, východní a severní Evropy nastávající hlavě USA.

Je třeba posílit, nikoliv oslabit transatlantické vazby

Pod Putinovým vedením Rusko militarismem, válkami, hrozbami, porušováním smluv a falešnými sliby učinilo z Evropy nebezpečnější místo, napsali politici Trumpovi a varovali před zrušením protiruských sankcí. „Dohoda s Putinem nepřinese mír,“ napsali dále v listu. Dohoda USA s Ruskem podle nich naopak učiní válku pravděpodobnější.

Ruský prezident se bude snažit zkoušet americkou důvěryhodnost ve „frontových státech“ Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku. „Vyzýváme naše americké přátele, abychom posílili, nikoliv oslabili transatlantické vazby,“ uvádí se v dopise. „Rusko musí vidět, že když se na nás útočí, jsme silnější, nikoli slabší,“ stojí na závěr v dopisu sedmnácti politiků.