Trump osočil umělce. Za to, že na Broadwayi adresovali vzkaz jeho viceprezidentovi

Nově zvoleného amerického viceprezidenta Mika Pence vítalo bučení i pozdravy, když se v pátek večer objevil na představení muzikálu Hamilton na Broadwayi. Při klanění po představení oslovil Pence herec Brandon Victor Dixon, který ztvárnil roli třetího amerického viceprezidenta Aarona Burra. Pence na konec jeho výzvy nečekal a ze sálu rychle odešel. Budoucího prezidenta Donalda Trumpa incident namíchl a účinkující vyzval, aby se Penceovi omluvili. 

Donald Trump a Mike Segar
Zdroj: Reuters Autor: Mike Segar

„My jsme, pane, různorodá Amerika, která se bojí, že vaše nová administrativa nebude chránit nás, naši planetu, děti a rodiče, že nás nebude bránit a že nám zaručí naše nezadatelná práva. Opravdu doufáme, že vás toto představení inspirovalo k tomu, abyste prosazoval naše americké hodnoty a pracoval ve prospěch nás všech. Všech,“ řekl Dixon, který sklidil velký aplaus. 

Po představení Dixon prohlásil, že to byla jedinečná příležitost, jak vyslovit názor, který sdílí tvůrci i účinkující muzikálu. „Jaké lepší místo by bylo možné vybrat? Doufám, že (Pence) si na tento vzkaz vzpomene pokaždé, když bude řešit konkrétní věc či zákon,“ zdůraznil herec.

Trumpa ale jeho výstup viditelně popudil. „Účinkující Hamiltona byli velmi hrubí vůči velmi dobrému muži, Miku Penceovi. Omluvte se!“ napsal na Twitteru vítěz nedávných prezidentských voleb.

List New York Times s odvoláním na mluvčího představení napsal, že Pence zůstal stát v hale před vchodem do hlediště a celý Dixonův proslov slyšel.

Muzikál se hraje od loňska a stal se velkým hitem. Pojednává o jednom ze zakladatelů státu a prvním ministru financí USA Alexandru Hamiltonovi. Získal 11 divadelních cen Tony a jeho tvůrce Lin-Manuel Miranda obdržel za tento svůj počin Pulitzerovu cenu za nejlepší drama.

Tvůrce muzikálu podpořil Clintonovou

Hamiltona s oblibou navštěvují politici i celebrity. Prezident Barack Obama na něj přivedl obě své dcery, viděla ho první dáma Michelle Obamová i viceprezident Joe Biden. Autor muzikálu spolu s jeho dalšími hereckými představiteli podpořili před prezidentskými volbami Hillary Clintonovou.

Dějová linie klade důraz na Hamiltonovy imigrantské kořeny a osud sirotka. Hudba je velmi rozmanitá a zahrnuje několik žánrů. V pátek večer Hamiltona hrál Javier Muñoz, který se otevřeně hlásí ke své homosexualitě. Pence jako guvernér Indiany podporoval snahy zakázat sňatky homosexuálů a byl proti neomezenému federálnímu financování léčby osoby nakažených virem HIV.

Hlavní producent muzikálu Jeffrey Seller po Penceově odchodu řekl, že doufá, že si politik odnesl poselství díla, tedy schopnosti vcítit se do druhých.