Tahá Orbán za nitky? Nejvlivnější opoziční list má utrum, Maďaři jsou na nohou

Maďarsko žije kauzou kolem uzavření redakce nejvýznamnějšího opozičního deníku Népszabadság. Ten vyšel naposledy v sobotu. Vydavatelská firma se odvolává na to, že list byl od roku 2007 ztrátový. Panuje ale podezření, že na majitele zatlačila Orbánova pravicová vláda. Deník totiž často psal o kauzách spojených s kabinetem. Novináři mluví o „puči“, vláda ale vinu odmítá.

Protest proti uzavření největšího levicového listu v Maďarsku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Zoltan Balogh

Rakouský majitel levicového listu Vienna Capital Partners pozastavil vydávání tištěné i internetové verze deníku. Akce to byla rychlá – zaměstnanci dostali v sobotu ráno zprávu, že už do redakce nemusí, a od té chvíle se nedostali ani ke svému pracovnímu e-mailu, píše slovenský list Denník N.

Ten na titulní stránce pondělního čísla otiskl nápis v maďarštině „Jsme s tebou, Népszabadságu!“ a jeho překlad do slovenštiny.

Vydavatelská firma Mediaworks oznámila, že vydávání listu kvůli těžkým ztrátám pozastavuje a nyní pro něj hledá „nejlepší podnikatelský model“, aby jej „zachovala pro budoucnost“. Mediaworks uvedla, že Népszabadság měl od roku 2007 úhrnnou ztrátu přes pět miliard forintů (444 milionů korun). „Značnou čistou ztrátu“ má i letos, sdělila firma.

Deník odhaloval korupci a kritizoval referendum o kvótách

Podobně jako ostatní nezávislá média i Népszabadság kritizoval nedávné neúspěšné a zbytečné referendum proti uprchlíkům. Psal také hodně o systematické a státem řízené korupci v Maďarsku. „Nejvýznamnější maďarský deník otevíral kauzy, které ukazovaly vládní politiky z (Orbánovy formace) Fidesz jako zbohatlíky bez jakýchkoliv zábran,“ píše Denník N.

Jedna z čerstvých kauz, kterou novináři odhalili, se týká milenky šéfa centrální banky a bývalého ministra národního hospodářství Györgya Matolcsyho. Zita Vajdová, známá spíše jako učitelka jógy, již několik let pravidelně zastává mimořádně dobře placené posty v resortech, které její přítel vede. Neví se přitom, co v těchto funkcích skutečně dělá a zda na ně má dostatečnou kvalifikaci.

Někteří novináři proto označili pozastavení vydávání listu za „puč“ řízený z pozadí Orbánovou vládou. „Naším cílem je zachovat svobodu tisku v Maďarsku, která je nezbytná pro demokracii. Budeme se bránit jakémukoli ekonomickému nebo politickému tlaku, který ho ohrožuje. Rádi bychom poděkovali všem našim čtenářům a příznivcům. Pracujeme na řešení, které nám umožní vám děkovat i do budoucna,“ napsali žurnalisté ve společném prohlášení na Facebooku.

Protest proti pozastavení maďarského opozičního listu Népszabadság
Zdroj: ČTK
Autor: PuzzlePix

„Poprava“ svobody tisku

Podle radikálně nacionalistické strany Jobbik chce kabinet ovládnout všechna média. Uzavření listu kritizovaly i místní aktivity za občanská práva. Proti ukončení předního opozičního listu v sobotu před parlamentem v Budapešti protestovaly zhruba dva tisíce lidí.

„Obvykle se kvůli zvýšenému krevnímu tlaku demonstrací neúčastním, nyní jsem ale měla pocit, že tam musím. Je to hanba, co se stalo,“ řekla agentuře Reuters jedna z demonstrujících Erzsébet Kovácsová. Někteří protestující pálili výtisky provládního deníku Magyar Idok.

„Svoboda tisku byla popravena 8. října 2016. Népszabadság zaplatil za to, že psal pravdu,“ konstatoval novinář a blogger Balazs Csekö, který spolupracuje s BBC nebo Der Standard.

„Náhlé uzavření listu Népszabadság ustavuje znepokojující precedent. Solidárně stojím za protestujícími Maďary,“ napsal na Twitteru šéf europarlamentu Martin Schulz.

Mluvčí vlády Zoltán Kovács obvinění odmítl s tím, že vláda se do mediálního trhu nevměšuje. Situace v maďarských médiích se ale v posledních letech značně změnila. Řada publikací, stejně jako rozhlasových a televizních stanic, se dostala pod kontrolu lidí z okruhu premiéra a jeho strany Fidesz. Objevovaly se dohady, že Mediaworks prodá Népszabadság a další tituly některému z Orbánových spojenců.

Nezávislost středoevropských médií v ohrožení 

Podle Denníku N mají nezávislá a kritická média problémy v celé střední Evropě. „Kdysi největší seriózní noviny v Česku vlastní ministr financí a momentálně nejpopulárnější politik v zemi Andrej Babiš, který právě vyhrál krajské volby. Hovořit o nezávislosti Mladé fronty Dnes nebo Lidových novin, které rovněž vlastní, již několik let nelze,“ uvedl slovenský list.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Stejně to vidí i jiný slovenský deník SME. „Odstřel Népszabadságu“ je další ranou pro svobodu sdělovacích prostředků v Maďarsku a středoevropský region potřebuje kritická média více než kdykoliv předtím, domnívá se list.

„V našem regionu nepřátelé svobody médií již nestřílejí novináře. Často mají v rukou ekonomickou smyčku. Kupují média nebo pro ně vybírají vlastníky, kteří s neposlušnými zatočí,“ napsal s tím, že stav svobody médií v zemi se měří i jejich odvahou kritizovat nejmocnější a navzdory tomu přežít.